Cam Hakkında Genel Bilgi

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 24 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cam

  Camın buluşuna dair 2 teori bulunmaktadır. Bunun ağırlıklı olanı Romalı tarihçi Plenius’un anlatımına dayanmaktadır. Plenius’a göre, soda blokları taşıyan bir tekne Suriye açıklarında fırtınaya yakalanıp sahile vurur. Ateş yakarak etrafını soda bloklarıyla çevreler. Ertesi gün soda ve kumun birleştiği yerlerde ateş etrafında eritilen ilk suni camı keşfederler. Bu tarih İ.Ö. 3000 yıllarına dayanmaktadır. Diğer teori ise, yukarı Mezopotamya’da sır üreten ustaların malzemeyi bilmelerinden ötürü ilk suni camı keşfetmiş olmalarıdır. Cam sanatında en eski bulgular minik firavun kafalarıdır. Pate de verre tekniğine yakın üretilmişlerdir. Sır kimyasına yakın olduğu anlaşılmıştır.

  CAMIN ÇEŞİTLERİ
  İki çeşit doğal cam vardır. Bunların ilki necef yani renkli cam olarak adlandırılanlar, ikincisi obsidiyen yani siyah ya da şeffaf olanlardır. Volkanların püskürtmeleriyle oluşurlar. El yapımı cama ise suni cam denmektedir. Cilalı taş devrinde obsidiyen camlarının ağırlıkta kullanıldığı bilinmektedir. İlk cam tekniği iç kalıp yöntemidir. Erimiş cam kalıba sarılarak yapılır, daha sonraki yıllarda başka teknikler bulunmuştur. Bunlar sıvama ve çökertme gibi yöntemlerdir. Üfleme tekniği ise yaklaşık olarak miladda bulunmuştur. İ.S 1200’lerde pencere camı kullanılmaya başlanmış olup, vitraylar ve tabaklar üfleyerek açılmaya başlanmıştır. İ.S 1700 yıllarında ise silindir ile cam açarak pencere camı üretilmeye başlanmıştır. Artık 1800’lü yıllarda sanayileşme ile birlikte camın halka açıldığı bir döneme girilir ve bu dönemden sonra cam kullanımı yaygınlaşır. Daha kaliteli cam üretebilmek için taş kömürü kullanılmaya başlanmıştır. 1970 yılından sonra ise petrol ucuzlamaya başlayınca cam ve plastik ile birlikte iyice piyasa içine girdiği görülmektedir.

  CAMIN KİMYASAL YAPISI
  Camın içinde silisyum oksit, bor oksit, fosfor oksit, germanyum oksit ve titanyum oksit bulunmaktadır. Bu elementler camın yapısını oluşturduğu gibi aynı zamanda camın ergime derecesini yükseltmektedirler. Ayrıca mekanik ve kimyasal direncini de arttırmasını sağlarlar.

  CAM TÜRLERİ
  Cam ürünleri genel olarak üç gruba ayrılmıştır. Bunun ilki düz cam olarak adlandırılır. Bu düz camlar; pencere camı, dış cephe kaplama malzemesi, yüzey gerilmeli camlar ve tabakalı camları oluşturmaktadır. İkincisi cam kaplardır, bu grubun içine laboratuvar camları ve züccaciye ürünleri girmektedir. Sonuncusu ise presleme, çekilme, üfleme yoluyla üretilmiş ürünler ve diğerleri olarak ayrılmaktadır. Bu gruba cam fiberler, optik camlar ve aynalar girmektedir. Cam yapımı insanoğlunun ilk öğrendiği sanat alanı olsa da dünyada geniş sanayi dallarından biri haline gelmesi ancak 20. yy.’da gerçekleşmektedir. Bu bağlamda Türkiye’de cam sektörüne bakacak olursak, 1934 yılından sonra bazı girişimlerde bulunulmuştur. İlk cam üretimi 1935 yılında gerçekleştirilmiştir.

  CAM HAKKINDA GENEL BİLGİLER
  Cam orijinal halde sıvı olan saydam ve yarı saydam bir madde olup, antik çağlardan günümüze kadar pek çok kullanım eşyanın üretiminde faydalanılmıştır. Cam sanatı iki şekilde yapılmaktadır. Cam sıcak haldeyken şekil verilmesi, ikincisi ise soğuk cama şekil verilmesidir. Sıcak cama şekil verilmesi başlı başına bir sanat dalıdır. Özel araç gereçlerin yardımı ile istenilen ürün elde edilir. Sıcak cam ile dekorasyon amaçlı pek çok ürün çıkartılabilir. Sıcak cama şekil vermenin pek çok çeşidi vardır. Üfleme tekniği, kalıba üfleme tekniği, elle şekillendirme, kalıba dökme, kuma dökme gibi pek çok yöntemi bulunmaktadır. Soğuk cama şekil vermek ise daha çok vitraylarda kullanılmaktadır.