cam güzeli çiçeği bakımı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 29 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. cam güzeli çiçeği bakımı nasıldır
  Cam güzeli nasıl yetiştirilir

  Cam Güzeli 60 cm (bazen daha fazla) uzar. Cam güzelinin boyu uzadıkça çiçekleri daha büyük olur. Fazla güneş zararlıdır.

  [​IMG]
  Nasıl ışıklı ortam istiyor: Tam güneş çiçeklerini çabuk soldurur. Hiç güneşsizlik ve koyu gölge sağlıksız gelişime sebep olur. Parçalı gölgeli ağaç ve çardak altları ya da (tül veya yarı şeffaf muşamba ile) filtrelenmiş güneş ışığı alabileceği bir yerde olmalı.
  Öğle vakti güneşini 2 saat öncesinden iki saat sonrasına kadar engelleyen şemsiyeler veya gölgelikler kullanılabilir. Ev içinde bol güneş alan pencere yakınında yetiştiriyorsanız, pencereden uzaklığına dikkat ederek öğle güneşinden korumayı sağlayabilirsiniz.

  Toprak isteği: Toprağı kireçli olmamalı, fazla asitli de olmamalı; nötr veya hafif asitli olmalı. Suyu iyi sürdürmesi her bitkide olduğu gibi bunda da gereklidir.
  Hazır çiçek toprağı karışımı çok iyidir ama her satınaldığımız aynı kalitede çıkmıyor. Bol lifli ve/veya bol perlitli olanları Yeni Gine için en iyisidir. İyi bahçe toprağı + torf karışımı da olur. Bahçe toprağınız iyi kalitede ise ve suyu çok iyi süzdürüyorsa bu da tek başına yeter.

  Sulama: Toprağı daima nemli kalmalı ama çok sulu olmamalı. Yani ne zaman toprak hafifçe kurursa o zaman sulayın. Toprağın fazlaca kurumasını beklemeyin.

  Besin vermek: Suya karıştırılan sıvı besinden vermelisiniz. Ne kadar sıklıkta olması besinin içeriğindeki azot fosfor potasyum oranına göre değişir. Yüzdeleri yaklaşık 5 – 5 – 5 gibi ise hafta bir, daha fazla ise ona göre daha az sıklıkta olmalı (aylık tavsiye edilen besinin suya karıştırma oranını azaltarak sıklığı 15 günlük olarak düzenlerseniz daha iyi olur).

  Budama: Çiçekleri solmuş ve filizlenmeyen zayıf kalmış dalları keserseniz yaz boyunca tekrar tekrar filizlenir çiçek açar.

  Yıkama ve sisleme: Her gün özellikle akşamları yaprakların altını üstünü fısfıslayarak ıslatın. Kuru kalırsa her türlü yaprak altı bitleri yaprakları mahfeder. Çevresini kuruluktan ve tozluluktan koruyun. Bit tehlikesi yoksa arada sırada sisleme yapılmalı veya el fısfısı ile üzerine ve çevresine su püskürtülmeli.

  Ömür: Aslında çok yıllıktır ama çoğunlukla mevsimlik süs bitkisi olarak muamele görür. Tropikal bitkilerin donmalara hiç dayanıklı olmayan türlerindendir. Kışın 5 dereceden soğuk olmayan bir yerde tutarsanız yapraklarını dökse bile ölmez, ilkbaharda yeşermeye başlar.

  Çoğaltılması: Tohumla ve tepe çeliği ile olur. Tohumlar geç çimlenip geç geliştikleri için mart ayı başında ekilmelidir. Mart ayında don tehlikesinin devam ettiği yerlerde don tehlikesi geçene kadar uygun iç mekânlarda tutulmalıdır. Veya tohumları yaz sonunda (eylülün ilk yarısında) ekin. Çelik almayı da bu zamanda yapın. Sonbahar ortalarına kadar az da olsa yeterince gelişip kendilerini kurtarırlar. İlkbahara kadar 10 dereceden düşük olmayan güneşli, çok aydınlık bir yerde muhafaza ederseniz çok yavaş bir şekilde gelişime devam ederler. 18 derece ve daha sıcak bir yerde büyüme daha hızlı olur.