Çalışmanın Bireysel Ve Toplumsal Faydaları Nelerdir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 20 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çalışmanın Bireysel Ve Toplumsal Faydaları
  Çalışmanın Bireysel Ve Toplumsal Faydaları Neler

  Çalışmak fazilettir dilenmek zillettir Çünkü dinimiz başkasına yük olmayı yasaklamış, helal yoldan çalışıp kazanmayı, etrafına yardım elini uzatmayı emretmiştir.

  Bir iş meydana getirmek için zihnî ve bedenî güç sarf etmek, gayret etmek, uğraşmak

  İslam nizamı dengeli bir nizamdır İnsanı iki alem için hazırlamaktadır.

  Bunlardan biri ahiret hayatı, diğeri dünya hayatıdır İlk olarak insanın kalbini doğrudan ebedî hayatın devam edeceği ahirete bağlayarak Allah'a kulluğa yönlendirirken; diğer taraftan bu dünya hayatının nimetlerinden de payını almasını engellemez.

  Hatta bunu teşvîk eder ve ubûdiyetin diğer yüzü olarak insanlara benimsetir. İslâm, insanı ilâhi mükellefiyetlerle yükümlü kıldıktan sonra hayatı yok edecek ve ihmale uğratacak aşırı çekingenlikten alıkoyarak dünya nimetlerinden faydalanmaya teşvîk eder.

  Efendimiz (SAV) Kim nefsini dilencilikten korumak, çoluk çocuğunun nafakasını temin etmek için ve fakir komşularına yardım etmek için helalinden kazanırsa, o kimse kıyamet gününde Allah'ın huzuruna yüzü ayın on dördü gibi pırıl pırıl parladığı halde varır buyurmuştur.

  Toplumumuzda, çalışmadan tembel tembel oturana iyi gözle bakmazlar Tembel kişi, ailesinin geçimini sağlayamadığı için aile huzuru da olmaz.

  Buna karşılık, helal yoldan kazanıp ailesini güzel bir şekilde geçindirip etrafındaki ihtiyaç sahiplerine de yardım etse, hem Allah tarafından sevilir, hem de çevresi tarafından sevilip sayılır.

  Geçimini sağlamak için çalışıp helâlinden kazanma farzdır Hz Peygamber (sas): Geçim için çalışıp helâlinden kazanma farzdır" (Keşfu'l-Hafa, II, 46) buyurmuştur.

  Bir müslümanın, kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseleri geçindirmeğe, borçlarını ödemeğe yetecek kadar helâlinden kazanması farzdır.