Çalışan Anne Psikolojisi

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 19 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çalışan Anne Psikolojisi Nasıldır


  Günümüzde kadınlar, gerek ekonomik zorunluluklardan dolayı aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla, gerekse yaşam standartlarını yükseltmek, meslek sevgisi, toplumda prestij kazanmak, çevre edinmek, yeni insanlar tanımak ve eşinin yanında konumunu yükseltmek gibi bir dizi psikolojik nedenlerle çalışma hayatında yerlerini almışlardır.

  Çalışan annelerin en önemli sorunları aşağıdaki şekilde gruplandırılabilir;

  - Suçluluk duygusu

  - Aşırı sorumluluk yüklenme, zihinsel ve bedensel yorgunluk

  - Çocuk bakıcısı arayışı

  Çalışan anneler, çocuklarıyla yeterli ilgilenemedikleri ve onları gün boyu bir başkasına bıraktıkları için suçluluk hissediyor. Özellikle çocuklarını bakıcılara emanet eden annelerde suçluluğa endişe de ekleniyor.

  'Acaba yemeğini yedirdi mi, bağırdı mı, ağlayınca hemen ilgileniyor mu?' gibi endişelere kapılan annelerin suçluluk duygusu da katlanıyor. Ülkemizde hamile kadınlara doğum öncesi ve sonrası verilen izin toplam 4 ay. 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmek zorunda olan bebek ve annenin sıkıntısı ise izin bittikten sonra başlıyor. Günde 2 saat olan süt izni de zaten ulaşıma harcanıyor.

  Çalışan anneler için en iyi çözümün çocukla geçirilecek kaliteli zaman olduğunu belirten psikologlar, kaliteli zamanı 'çocuğun zevk alacağı ve gelişeceği aktiviteleri birlikte paylaşmak' şeklinde tanımlıyor.