Çalıntı malı satın almak caiz midir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 28 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çalıntı malı satın almak caiz midir?
  Hırsızlık malı almak caizmidir ?


  Çalıntı olduğunu bildiğimiz bir malı satın almak caiz midir? Hırsızlardan mal satın almak ve almış olduğumuz bu malları kullanmak haram mıdır?
  Soru
  Çalıntı olduğunu bildiğimiz bir malı satın almak caiz midir? Hırsızlardan mal satın almak ve almış olduğumuz bu malları kullanmak haram mıdır?


  Cevap
  Değerli kardeşimiz;


  Sattığı malın haram ve gayr-i meşru yoldan elde edilmiş bir mal olduğu bilinen birisinin bu malını satın almak caiz değildir. Çünkü bu gasbetme, çalma, haksız kazanç elde etme fiillerini teşvik ve bunları yapana yardım anlamı taşır. Rasulüllah Efendimiz (sav): "Çalıntı bir malı, çalıntı olduğunu bilerek satın alan onun günahına ve ayıbına ortak olmuş olur" (Beyhakî, es-Sünenü`1-Kübra, V/336; Suyutî, el-Câmius-Sağîr (Feyzu`1-Kadir ile), VI/64; Kenzu`1-Umâl, IV/13 (9258)) buyurmuşlardır.

  Satılan şeyin çalıntı olduğuna kesin olarak kanaat getirilirse veya kuvvetli bir ihtimal ile satan kimsenin kendi malı olmadığı herhangi bir vesileyle anlaşılırsa, tabiîdir ki, almamak lâzımdır. Fakat bu durum bilinmiyor, tahmin de edilmiyorsa, satıcının beyanına itimat edilerek parası verilir, satın alınır. Böyle bir malın çalıntı olduğu açığa çıkar, sahibi de belli olursa, esas mal sahibi ödenen meblâğı verdiği takdirde ona iade edilir.

  Şayet sahibi de bulunmamışsa ve satıcıda tekrar bulunamamış ise, bu durumda aldığı mal meşruiyyet kazanır.

  Bununla beraber, şüpheli yerlerden uzak durmak, takvaya uygun olanıdır.  Selam ve dua ile...