Çalınan Cep Telefonu İçin Ne Yapılmalı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 23 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. Çalınan Cep Telefonu İçin Ne Yapılmalı kısaca

    Cep telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa Telekomünikasyon Kurumu'nun Bilgi ve İhbar Merkezi'ni arayıp telefonunuzu kullanıma kapatabilirsiniz.

    Eğer cep telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa Telekomünikasyon Kurumunun 0 312 2322323 numaralı Bilgi ve İhbar Merkezini arayarak telefonunuzu ve hattınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Böylece cihaza gelen “cihaz ÇALINTIdır mesajı ile kullanıma kapatılan telefonu başkasınında kullanmasına izin vermeyin.

    Cihazı çalınan, yağmalanan, cihazını kaybeden veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişilerin öncelikle cihazının elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için, telefonu kullanan hat sahibinin, Kurumun Bilgi ve İhbar Merkezine cihazın imei numarasını ve hat bilgilerini doğru şekilde vermesi gerekir.

    İhbarın sırasında kişinin vermiş olduğu bilgiler, doğrulanmak üzere ilgili GSM işletmecisine iletiliyor. Kişinin verdiği bilgilerin doğrulanması halinde cihaz haberleşmeyekapatılıyor. Bu doğrultuda kapatılan cihazlara, ilgili GSM işletmecisi tarafından “YASAL UYARI IMEI nolu cihaz ÇALINTIdır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz içeriğinde mesaj gönderiliyor.