Çalıkuşu Kitap Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 30 Ara 2013 tarihinde açılan konu

 1. Çalıkuşu Kitap Özeti Reşat Nuri Güntekin


  Reşat Nuri Gültekin'in unutulmaz romanı Çalıkuşu romanının kısaca özeti;Reşat Nuri Güntekin‘in Çalıkuşu isimli eserinin kitabının özeti aşağıda yer almaktadır.

  Çalıkuşu Kitap Özeti:


  Kitabımızın kahramanının ismi Feride’dir. Feride küçük yaşta öksüz kalmış bir kızdır. Öksüz kaldığı için teyzesinin yanına gelip onun yardımına başvurur. Teyzesi ise onu bir Fransız okuluna yazıdır üstelik bu okul yatılı bir okuldur. Feride oldukça zeki ve başarıldırı ancak aynı zamanda da biraz afacandır. Okulda oldukça yaramaz ve hareketli olmasından sebebiyetle okuldaki öğretmenleri Feride’ye “Çalıkuşu” takma adını takarlar. Çalıkuşu ismi buradan gelmektedir.

  Feride okulu her tatile girdiğinde mutlaka tatillerini teyzesinin yanında geçirmektedir. Feride günden güne büyür ve ldukça güzel bir kız olup çıkıverir. Bu arada platonik aşıklarıda oluşmaya başlar bunlardan birisi teyzesinin oğullarından Kamuran’dır. Kamuran Feride’yi için için sevmeye başlamıştır bile. Ancak bu sevgiye Feride’de karşılık vrir ve Kamuran ile Feride arasında bir sevgi başladığı için bunu çok arzulayan teyzeside durumdan haberdar olduğundan hemen bu iki genci nişanlar. Ancak Feride’nin mutluluğu çok uzun sürmez. Kamuran’ın hasta bir kız ile (Münevver) evlenmek üzere söz verdiğini öğrenir. Gelen kadın elinde bununla ilgili kanıtlar getirmiş ve Feride’yi ikna etmiştir.

  Feride bu gerçekler ile yüzyüze geldikten sonra evi terkeder ve sütninesinin yanına yerleşir. Ardından da öğretmen olmak için ilgili makamlara başvurur. İlgili makamlardan onay çıkar ve Feride öğretmen olarak Anadolu yolunu tutar. Ancak Feride çok güzel ve akıllı birisi olduğundan bağmnazlığı cahilliğin halen hüküm sürdüğü Anadolu’da her seferinde başı derde girer. Bu sebeple sık sık yer değiştirerek bu bağnaz ve cahil insanlardan kaçmaya çabalar.Günün brinde Zeyniler köyüne gelir. Zeyniler köyünde kendisinden yaşça büyük doktor Hayrullah Bey ile tanışır. Kendisini bir baba gibi sever ancak yine tayinler yüzünden ayrılırlar ve yıllar sonra bu defa Kuşadası‘nda tekrar karşılaşırlar.

  Hayrullah Bey yaşlı olmasına rağmen bekar olması sebebiyle yine tatsız dedikodular alıp başını gider. Halbuki Hayrullah Bey Feride’yi kızı gibi sevmektedir. Ancak yine de dedikoduları engelleyebilmek adına nikahlanırlar ancak hayatları yine eskisi gibi baba-kız gibi devam eder.

  Feride bir gün hatıra defterini kaybeder. Defteri Hayrullah Bey bulur. Doktor Hayrullah Bey defteri merakına yenik düşerek okur ve Feride’nin halen Kamuran’ı sevdiğini öğrenir. Hayrullah Bey defteri saklar ve öldükten sonra bir paket içerisinde teyzesine götürmesi için (Feride pakette ne olduğunu bilmemektedir) vasiyet eder. hayrullah bey öldükten sonra Feride paketi teyzesine götürür. Burada Kamuran Feride teyzesinin evinden ayrılmadan paketin içeriğini merak edip açar ve hatıra defterini okur. Bunun üzerine Ferideyi bırakmaz.

  resat-nuri-öztürk-.