çalgı ve ses toplulukları nedir nelerdir

'Etüt Merkezi' forumunda Misafir tarafından 2 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. çalgı ve ses toplulukları nedir

  Müzikte kullandığımız enstrumanların hepsinde bir ahenk vardır.Çalgı ve ses en büyük uyuşumdur müzikte;her çalgı kendine has özellikte bir sese sahiptir.Kendi aralarında gruplara ayrılırlar.Vurmalı,üflemeli,yaylı ve ritimli sazlar olmak üzere ayrı ayrı kollardadırlar. Pop Müzik Toplulukları

  Caz Müziği Toplulukları

  Caz müziği toplulukları, caz müziklerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Caz müzik topluluklarında genelde saksafon, trompet, klarnet, trombon, piyano, kontrbas, gitar, basgitar gibi çalgılar kullanılır. İnsan sesi ön plandadır. Bestelenmiş şekliyle seslendirilmiş olmasının yanı sıra genellikle doğaçlama olarak çalınması en büyük özelliğidir.

  Oda Müziği Toplulukları

  Klasik Batı müziği türlerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Bu topluluklar en az iki, en çok on çalgı ile oluşturulur. Oda müziği topluluğundan bazıları şöyle sıralanabilir:

  İkili (düo):Keman-piyano, obua-flüt, gibi bir ezgi ve bir eşlik çalgısıyla oluşturulur.
  Üçlü (trio):Keman-viyola, viyolonsel vb. çalgılarla oluşturulur.
  Dörtlü (kuartet):İki keman, viyola, viyolonsel, vb. çalgılarla oluşturulur. Bu topluluklara yaylı çalgılar dörtlüsü de denir.

  Ayrıca beşli (kentet), altılı (sextet), yedili (septet),sekizli (oktet), dokuzlu (nontet) gibi çalgı toplulukları da vardır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Kas 2013