Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı

'Biyografi' forumunda Burcu tarafından 5 Haz 2014 tarihinde açılan konu

  1. Yaş Otuz Beş şiiri desek bilmeyen yoktur Cahit Sıtkı Tarancı'yı... Cumhuriyet tarihimizin en önemli şairlerinden birisi olan Cahit Sıtkı Tarancı 4 Ekim 1910 yılında Diyarbakır'da dünyaya gelmiştir.
    Karmaşık bir eğitim görmüştür. Neden karmaşık hemen açıklayalım. İlkokula Diyarbakırda başlayan Cahit Sıtkı aile geleneğini bozmayıp Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesine gönderilir. Ordan Galatasaray lisesine geçer. 1931 yılanda Mülkiye mektebine başlayan Tarancı okuldan atılınca Yüksek Ticaret Okulu'na girdi ancak memuriyet sınavını kazandığı için burayı da yarım bırakarak Sümerbank'ta çalışmaya başlar.
    Şiir yazmaya lise yıllarında başlayan Tarancının ilk şiirleri dergilerde yayımlandı (akademi dergisi ve Servet-i Fünun dergileri) ilk şiir kitabı "Ömrümde Sükut" Mülkiye Mektebindeyken yayımlandı.
    1953 yılında geçirdiği bir krizden sonra felç oldu. Yatağa bağlı ve yarı bilinçli durumda olan şair; İstanbul ve Ankara’da çeşitli hastanelerde tedavi gördü; bir yıl kadar Diyarbakır’daki baba-evinde bakıldı. 1956 yılında tedavi ettirilmek üzere devlet tarafından Avrupa'ya götürüldü; zatülcenp hastalığına yakalanarak 12 Ekim 1956’da Viyana'da vefat etti Cenazesi Ankara’da Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.
    cahit-sitki-taranci.