Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 21 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir


  Cahit Sıtkı Tarancı Biyografisi

  Cahit Sıtkı Tarancı, Diyarbakır'ın soylu ailelerinden olan Pirinçcizadeler'dendir.Cahit Sıtkı Tarancı 2 Ekim 1910 yılında dünyaya gelen Tarancı'nın babası Bekir Sıtkı, annesi Arife Hanım'dır. Cahit Sıtkı Taranacı Diyarbakır'da ilk eğitimini tamamladı.Cahit Sıtkı Tarancı Orta öğrenim için buradan İstanbul Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi'ne gönderildi ve burada dört yıl eğitim aldıktan sonra 1931 yılında Galatasaray Lisesi'ne gitti. Fransızcayı çok iyi öğrenerek Baudelaire, Rimbaud, Mallarme'yi özümsedi.

  Cahit Sıtkı Tarancı 1931-1935 yılları arasında Mülkiye Mektebi'nde ve Yüksek Ticaret Okulu'nda okudu. 1938-1940 yılları arasında Paris'te Sciences Politiques'te yüksek öğrenimini tamamladı. Paris'teyken Paris Radyosu'nda Türkçe yayınlar spikerliği yaptı. 1940 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında bisiklet ile kaçarak Lyon ve Cenevre yoluyla Türkiye'ye geri döndü.

  Askerliğini ise 1941-1943 yıllarında Ege'nin küçük kentlerinde yaptı. 1946'da CHP Şiir Ödülü'nde birincilik aldı. Anadolu Ajansı ve Çevirme Bakanlığı'nda tercüman olarak çalıştı. Cahit Sıtkı Tarancı 1953 yılında, genç yaşta ağır bir hastalığa yakalandı. 1956 yılında tedavi için Avrupa'ya götürüldü fakat iyileşemedi.Cahit Sıtkı Tarancı Aynı yıl Viyana'da öldü..

  [​IMG]