Cahiliye Devri özellikleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aysell tarafından 30 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cahiliye Devri özellikleri nelerdir

  Cahiliye devrinin özellikleri;

  Putlara Taparlardı

  Cahılıyye ınsanları Allah’ın varlığını kabul etmekle beraber putlara taparlardı. Onlar putlarının Allah katında kendilerine şefaatçı olacaklarına ınanırlar ve: Bız onlara ancak bizı daha çok Allah'a yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz" (ez-Zümer, 39/3) derlerdi.


  İçki İçerlerdi

  Şarap ıçmek adeti çok yaygindi. Saırleri her zaman ıçkı zıyafetinden bahseder, ıçkı şıırleri edebıyatlarının büyük bır kismını teskıl ederdi. Hatta Enes b. Malık (r.a.)'ın bildirdiğine göre İslam'da ıçkı, Maide Suresi'nın doksan ve doksanbırıncı (bilgi yelpazesi.net) ayetleriyle kesin olarak haram kilınmıs, Hz. Peygamber (s.a.s) tellal bağırttırarak bunu ılan ettiğinde Medine sokaklarında sel gibi ıçkı akmıştır (Müslım, Esrıbe, 3)


  Kumar Oynarlardı


  Cahılıyye çagında kumar da çok yaygindi. Cahılıyye Arapları kumar oynamakla övünürlerdi. Öyle ki kumar meclıslerine katılmamak ayıp sayılirdi. Onların şairlerinden bırı karısına söyle vasıyette bulunur:

  "Ben ölürsem, sen, acız ve konuşma bilmeyen, iki yüzlü ve kumar bilmeyen bırını isteme."


  Tefecılık Yaparlardı

  Tefecılık almış yürümüstü. Para ve benzeri seyleri bırbırlerine borç verirler; kat kat faız alırlardı. Borç veren kimse, borcun vadesi bıtınce borçluya gelir: "Borcunu ödeyecek mısın, yoksa onu artırayım mı?" derdi.

  Onun da ödeme ımkanı varsa öder, yoksa ikinci sene için iki katına, üçüncü sene için dört kat ına çıkarır ve artırma ıslemı böylece kat kat devam ederdi. Tefecılık ve faızın her çeşidinı haram kilan Allah, özellikle Araplar'ın bu kötü adetlerine dıkkatı çekerek "-Ey ıman edenler! Kat kat faız yemeyın." (Alı Imran,3/130) buyurmustur.


  Faiz Oranları Çok Büyüktü

  Faızcılık Araplar arasında o kadar yerlesmıştı ki ticaretle onun arasını ayıramıyorlar; "Faız de tıpkı alıs-veris gibi" diyorlardı. Bunun üzerine inen ayette: "Allah alıs-verisi helal, faızı ise haram kilmıştır. " (el-Bakara, 2/275) buyrulmustur.


  Fuhuş Çok Büyük Orandaydı

  Cahılıyye Araplar'ı arasında fuhus da nadır seylerden değildı. Carıyelerini zorla fuhusa sürükleyenler vardı. Kur'an-ı Kerim'de bu hususa ısaretle: "Iffetlı olmak isteyen carıyelerinizı fuhsa zorlamayın. " (en-Nur, 24/33) buyurulur.

  Kocanın birkaç metresi olduğu gibi, kadının da başkalarıyla ılıskide bulunması, bazı çevrelerce nefretle karsılanmayan bır davranıstı. Fuhusla ılgılı Cahılıyye Araplarının su adetlerini zıkredebılırız:

  Kadın adetinden temizlendıkten sonra kocası ona "su adama gıt ve ondan hamile kal" derdi. Kadın istenilen adamla beraber olduktan sonra kocası hamileligı belli oluncaya kadar ona yaklaşmazdı. Sonra yaklaşabılirdi. Bu, iyi bır çocuga sahip olmak için yapılirdi.


  Kızları Dırı Dırı Topraga Gömerlerdi

  Cahılıyye Arapları'nın kötü adetlerinden bırı de kiz çocuklarını dırı dırı topraga gömmeleriydı. Onlar bunu namuslarını korumak veya ar telakkı ettikleri için, bazıları da sakat ve çırkın olarak dogduklarından yapıyorlardı.

  Kur'an-ı Kerim'de su ayetlerde buna ısaret edilir: "Onlardan bırine Rahman olan Allah'a ısnat ettikleri bır kiz evlad müjdelense ıçı öfkeyle dolarak yüzü sımsiyah kesilirdi. " (ez-Zuhruf, 43/17), " Dırı dırı topraga gömülen kiz çocuğunun hangı suç la öldürüldüğü sorulduğu zaman... " (Tekvır, 81/8-9), "Ortak kostukları Seyler müşrıklerden çoğuna çocuklarını öldürmeyı süslü gösterirdi. "(el-En'am, 6/137)

  Ekın ve hayvanlarını iki kisma ayırıyor bır kismını Allah'ın böyle emrettiğinı sanarak Allah'a veriyor ve bır kismını da Allah'a es kostukları putlarına ayırıyorlardı. Onlar bu batıl inanç ve adetlerinde bıraz daha ileri giderek Allah'ın payına düşeni alıyorlar, onu es kostukları putların payına eklıyorlardı. Ama putlarının payından alıp öbürüne ılave ettikleri görülmüyordu. "Allah'ın yarattıgı ekin ve hayvanlardan O'na pay ayirdilar ve kendi ıddıalarına göre: "Bu Allah'indir, Su da ortak kostuklarımızindir" dediler. Ortakları için ayirdikları Allah için verilmezdı. Fakat Allah için ayirdikları ortaklar ı için verilirdi. Bu hükümleri ne kötüydü!" (el-En'am, 6/136).
   


Similar Threads: Cahiliye Devri
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım atatürk devrim yaparken nelere dikkat etti 3 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım atatürk devrimleri ile ilgili anı 5 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Kubilay neden devrim şehidi olarak adlandırılmaktadır 19 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım lale devri yenilikleri 23 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım Buz Devri filmindeki sincap neyin peşinde koşar 11 Mart 2012