Cafer-İ Tayyar Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 23 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cafer-İ Tayyar Kimdir

  Cafer-İ Tayyar Hayatı Kısaca

  Ebu Talibin çok çocuğu vardı. Mekkede kıtlık hüküm sürerken mali durumu biraz daha iyice olan Hz.Abbas ağabeyinin yükünü hafifletmek üzere çocuklarını almak istedi. Ebu Talip Ona Caferi verdi. Cafer Hz.Alinin kardeşidir.

  Bir gün babası Ebu Taliple şehrin dışında gezinirken Rasül ve Aliyi namaz kılar gördüler. Ebu Talip Cafere: “Haydi koş yanlarına dur sen de namaza başla dediCafer böylelikle çocuk yaşta İslamı seçti. Kıldığı bu namaz sonrası Rasül ileride gerçekleşecek bir olayı işaret edercesine Ona şöyle dua etti: “Allah sana iki kanat versin de cennette uç inşeAllah!.. “ Minik Cafer bu duaya pek sevindi. Kaderi saklı idi aslında bu duada.

  Büyüyüp geliştiğinde o da diğer müminler gibi işkencelere maruz kalır. Bunun üzerine Habeşistana hicret etmesine izin verilir. Necaşi huzurunda İslamı anlatan heyetin reisidir Cafer. Daha sonra Medineye hicret eder

  Devrin süper gücü Bizansa karşı Mute Seferi için hazırlıklar yapılırken Rasül, daha önce hiçbir seferde vermediği bir emri verir: “Zeyd bin Hariseyi size kumandan seçtim.O şehit olursa yerine Cafer geçsin.O da şehid olursa Abdullah b.Revaha geçsin.. O da şehit olursa müminler aralarından birini seçsin!

  Bu dikkat çekici sıralı komuta görevlendirmesi; sıra ile komutanların şehit olacağının habercisidir aslında. Rasülün öngördüğü gibi kızışan savaşta önce Zeyd şehit olur. Sancağı Cafer alır. At üstündedir. Sağ kolu kesilir, sancağı sol koluna alır. O da kesilince göğsü ile tutmaya çalışır ve attan düşer. Düşmesine rağmen sancağı göğüslemeye çalışarak vücuduna inen kılıç darbeleri ile şehit olur. Yerine geçen Abdullah.b.Revaha da şehit olunca Mute komutasını Halid b.Velid üstlenir.

  Cafer kolları kesilerek şehit olmuştur. Haber Medineye ulaştığında Rasül: “Rabbim Onun kesilen kolları yerine iki kanat taktı. Şimdi cennete uçmakta diye haber verir. Çocuklarına, eşine üç gün yemek verilmesini emreder. O günden sonra cenaze evine 3 gün yemek vermek sünnet olur. Daha çocukken Rasülün cennette kanatla uçmayı müjdelediği Cafer; CAFERİ TAYYAR(Uçan Cafer) adı ile anılırken, sahabe ve Rasül, çocuklarını “Uçan Şehidin Çocukları diye sevip okşamıştır.


  alıntı