Çadır Kentte Çocuk Olmak

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 3 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Çadırkentte Çocuk Olmak
  Van'da meydana gelen depremin yaralarını sarmak için tüm yurtta yardım kampanyaları düzenlendi.Fakat ciddi anlamda hiç bir kampanya çocukların oradaki varlıklarını anımsatacak küçücük zihinlerindeki korkuyu bir nebze de olsa bastıracak türden pek değil..Oysa böyle bir acı en çok çocukların zihinlerinde etki bırakacaktır..

  Çocuklar yoksunluklarını bazen maddelerle gidermeye çalışıyorlar çoğunlukla da işe yarıyor. Bir yardım paketinden sıcak, yumuşak, sevecen bir oyuncağın çıkması depremzede çocuklara güzel duygular yaşatacaktır.

  Masum yüzlerinde kuruyan göz yaşları, soğuktan çatlamış kırmızı yanaklarıyla gezen deprem çocukları onlar.
  Kimi zaman oyun oynayıp eğleniyorlar ve güneş batarken çadırlarına dönüyorlar.Ana babalarının yüzüne tebessüm, çadırkente bir soluk, gözyaşına küçük bir mola oluyorlar.Coşkuyla atan küçük yürekler, ailelerine de umut aşılıyor.

  [​IMG]

  Onlar herşeyden önce çocuk, sonra depremzedeler.


  Uzmanlar çocuklar aracılığıyla psikolojik destek ihtiyacı olan yetişkinlere ulaşmayı hedefliyor.Van Gölü'nün sakin ve vakur duruşunun yanında, harlanmış yüreklerle dolu çadırkentin sakinleri yeni hayatlarına biraz daha alışa dursunlar..

  Onlar ise minik elleri, kocaman gözleri ve hala yitirmedikleri şaşkınlıklarıyla bu bezden dünyayı renklendirmeye devam edecekler.