Cadı Nedir?

'Güncel Bilgiler' forumunda SümbüL tarafından 17 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu 1. CADI NEDİR??

  Cadı (İngilizce witch) birçok Dinde ve Mitolojide Doğaüstü güçleri olduğuna inanılan insanlardır. Cadılar Erkek ya da Dişi olabilirler. Cadılık Günümüzde bir Din olarak kabul görmeye başlamış ve adına ingilizce witchcraft adı verilmiştir. Witchcraft aynı zamanda cadılık sanatını uygulayan insanların bağlı olduğu Dini vurgulamaktadır. Esasında Şaman Dininin daha modernize ve sistamatize edilmiş şekli olarak görülebilir. Eski yunancada Witch Tedavi eden iyleştiren, şifa veren insan anlamına gelmektedir.

  Günümüzde

  Günümüzde Cadılık sanatıyla uğraşan pekçok insan yaşamaktadır. Cadılar hayatta ne yaparsan 3 katıyla sana döner inancını paylaşırlar. Eğer bir kötülük yapıcaksan 3 misli sana dönecektir, Eğer iylik yaparsan aynı şekilde 3 katı sana dönücektir inancını paylaşırlar. Bundan dolayı Cadılar asla kötü birşey yapmak ya da zarar vermek istemezler, bilirlerki yaptıkları kötülük fazlasıyla kendilerine dönecektir.

  Cadılık Dünyada

  Cadılık dünyanın pek çok ülkesinde farklı adlar ve şekillerde uygulanabilmektedir. Macumba Afrika büyüsüdür, buna karşılık Haiti adalarında bu büyücülük sanatına verilen ismi Voodoo'dur. Cadılar dünyadaki bütün din ve inanışların hepsine önem verir onların büyüsel uygulamalarını kullanırlar.

  Gerald Gardner

  Gerald Gardner'ın 1954 yılında kurduğu cadılık sanatı en meşhur olanlarından biridir. Gerald Gardner antropolojist, occultist( Gizli ilimlerle uğraşan )ve yazardır. Kendi kurduğu Tarikatın bugün halen takipçileri mevcuttur.

  Türkçede

  Cadı, dilimize Farsça'dan gelmiş bir sözcük olup; ilk anlamı "Geceleri dolaşarak insanlara kötülük ettiğine inanılan hortlak"dır (TDK). İkinci anlamı ise, "Kötülük yaparak başkalarına zarar veren kadın" anlamını taşır. Eski dilde güzel gözlü kadın manasına da gelen Cadı; günümüzde 15. yüzyılda Avrupa'daki bakış açısına göre genellikle süpürgesi üzerinde uçarak gezinen, büyücü bir kadını temsil eder. Harry Potter gibi öykülerde de görülebildiği üzere erkekler de cadı olabilmektedir.

  Afrika'dan, Avrupa'ya; Hindistan'dan, Orta Doğu'ya; Dünyanın dört bir yanında büyücülerin veyahutta cadıların kültürlerde mevcut olduğunu görebiliriz.

  Eğer ki; cadı kelimesini, süpürge ile gezinen, kafasında siyah bir Sombrero'yu andıran şapka ile dolaşan, büyüler yapan insanlar olarak incelemek istersek; bu inanış 15 ila 17'inci yüzyıl arasında Avrupa'da yaşayan kendilerini cadı olarak ilan eden; dul kadınları temsil eder.

  Realistik olarak incelemek istersek; dul kadınların 15. ila 17. yüzyıl arasındaki zor yaşam koşulları altında yaşayabilmesi için yaptıkları zoraki bir meslektir. Varolmasının ana sebebi de ekonomikseldir. 18. yüzyılın ortası itibariyle cadıların yerini falcılar almıştır.

  19. yüzyılın ortalarında; Edebiyat'ın başlıca karakterleri arasına giren cadı; halen günümüzde popülerliğini korumaktadır.

  Halkı sindirmeye çalışan bağnaz krallıklar kelimeyi anlamının aksi yönünde kullanarak , bilimi ve adaleti savunan insanları suçlayıp sindirmek için kullanmış ve sembolleştirmiştir. Bu sembolun halk üzerinde oluşturduğu dini etkiden yararlanılmış ve aykırıların toplumdan ayıklanması için kullanılmıstır. Avrupada binlerce insan cadılık ve benzeri şuçlardan diri diri yakılmıştır .

  Galileo gibi aydınlanma çağının bircok bilim adamı ve sanatçısı Engizisyon mahkemelerinde suçlanmış ve görüşlerini inkara zorlanmıştır.


    2. Cevap: Cadı Nedir?

  Sümbül arkadaşımın konusuna bir katkıda bulunayım..;)
  genellikle cadı olarak nitelendirilen tipler

  [​IMG]

  [​IMG]
    3. Cevap: Cadı Nedir?

  Çok saol Merve bende diyorum konuda yakışıklı bişiler eksik :f30::)
    4. Cevap: Cadı Nedir?

  :f30::f30:ne demek cnm....her zaman...:):)
    5. Cevap: Cadı Nedir?

  Elinize sağlık arkadaşlar...Öğrenmiş olduk sayenizde...
    6. Cevap: Cadı Nedir?

  Cadı deyip geçiyoruz ama araştırmak hiç aklıma gelmemişti..Açıklamaların ve araştırman için teşekkürler Sünbül.:f40:
    7. Cevap: Cadı Nedir?

  Cadılar hakkındaki o resim komik geldi. Ben de cadıyım ve gayette yakışıklıyım. Cadılar normal insanlardır. Her yaştan, her cinsten ve her ırktan olabileceği gibi onları dışarıda tanıyamazsınız. Belki de hayatınızda birçok cadı gördünüz ama bilmiyorsunuz. Biz cadıları masallardan tanıyamazsınız. Bizler kötü değiliz, insanız. Her insanın iyisi ve kötüsü vardır. Bizim inancımızın temeli kimseye zarar vermeden, erdemli bir şekilde hayattaki görevlerimizi yerine getirmek ve Yaratıcının bize sunduğu yaşam formunu deneyimlemektir.