Cacabey Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 15 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

  1. Cacabey Kısaca Hayatı


    Cacabey Biyografisi


    Asıl adı Nurettin Cibril Bin Cacabey olan Cacabey; Selçuklular döneminde Keyhüsrev zamanında Kırşehir emiri olarak görev yapmıştır.

    Genç yaşında zekasını göstereren Caca Bey, kısa zamanda büyüklerin arasında yer almaya başladı. Mevlana yazdığı bir mektupta, Caca Beyin yeteneklerine ve başarılarına övgüde bulunmuş ve kendisiyle bir araya geldiği meclislerde de bu konuyu dile getirmiştir. Caca Bey, kendi idaresinde yaşamakta olan Hacı Bektaş Veli ile ilgilenmiş onu himaye etmiştir. Anadolu'da bir çok hayır kurumu ve ayrıca cami, zaviye gibi pek çok kamusal yapının da onarımını yaptırmıştır. Caca Bey, 1301 yılında Bizanslılara karşı savaşırken ölmüştür. Cenazesi, Kırşehire getirilerek yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedilmiştir.

    Caca Bey, küçük yaşlarında üstün yetenekleri ile devrin önde gelenlerinin dikkatini çekmiştir. Kırşehir'de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey medresesini yaptırmıştır. Yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan Caca Bey, bu öğretim kurumunda da Türk dilinde eğitim verilmesini sağlamıştır.