Çabuk yağlanan saçlar için ne yapmalı

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 11 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


 1. Eğer saçlarınızın çabuk yağlanmasından şikayetciyseniz sizler euygulamanız gereken bir kaç öneride bulunmak istiyoruz.

  Saçın normal oranlarda yağlı olması kötü bir şey değil, aksine saç tellerinde bulunan yağ saçı yumuşatır ve güneşin zararlı ışınları da dahil olmak üzere saçı yıpratan pek çok çevresel faktöre karşı koruma sağlamaktadır.Ayrıca saç uzmanları, saçı her gün şampuanlamanın doğal yağı azalttığı için saçı yıpratabileceğini belirtiyorlar.

  Yalnız aşırı yağlanan saçlarla uğraşmak ise başka bir sorun. Çünkü gün içinde yağlanan saçlar verdiğiniz modelin bozulmasına, saçın daha çabuk kirlenmesine ve hacmini kaybetmesine neden olur. Saçın yağlanmaması, en azından fazla yağlanmaması için bazı yöntemleri kullanarak aşırı yağlı saçın neden olduğu problemleri en aza indirebilmeniz mümkün olacaktır.

  saclariniz-cabuk-yaglaniyorsa-.

  Saçlarınızın yağlanmaması için yapmanız gereken şeyler;

  Saçlarınızı sık yıkayın ancak her gün şampuanlamayın. Saçın sık şampuanlanması hem saçı hem de saç derisini kurutur. Kuruyan saç derisi kendini korumak için daha fazla yağ üretmeye başlar. S

  Haftada 2-3 gün şampuan kullanabilirsiniz.Şampuan seçerken “yağlı saçlar için” özel olarak üretilen şampuanları tercih edin. Ayda 1 kere “arındırıcı şampuan” kullanarak saçınızı ve saç derisini derinlemesine temizleyebilirsiniz.Nemlendirici krem seçerken dikkatli olun. Çünkü nemlendirici kremler saç tellerine tutunarak ağırlık yapar ve zaten fazla yağ nedeniyle ağırlaşan saç telleri daha da ağırlaşır ve saçınız iyice sönük görünür. Saçınızı sık sık taramayın ve fırçalamayın. Saçı sık fırçalamak yağ üretimi arttırır. Ayrıca ellerinizi saçınızdan uzak tutun. Saçınızı durularken ılık su kullanın ve durulama bittikten sonra saç derisindeki kan akışını arttırmak ve saça parlaklık vermek için 2-3 dakika soğuk su tutun.

  Yağlı Saçlar İçin Doğal Maske Tarifi


  Malzemeler:


  1 kahve fincanı elma sirkesi
  1 kahve fincanı üzüm sirkesi
  1 çorba kaşığı adaçayı yağı
  1 çorba kaşığı defne tohum yağı
  1 çorba kaşığı lavanta yağı

  Malzemeleri karıştırdıktan sonra saç diplerine friksiyon yaparak iyice yedirin. Bu şekilde iki saat bekleyin. Sonrasında saçlarınızı yeşilçaylı, limonlu bitkisel bir şampuanla yıkayın.Bu maskeyi haftada bir düzenli olarak uygularsanız saçlarınız bir süre sonra daha az yağlanmaya başlar.