C Vitamini Zayıflatır Mı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 8 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


  1. C Vitamini Zayıflatır Mı bilgi verir misiniz?

    Vitamin haplarının bazılarının zayıflatıcı veya kilo almayı yavaşlatıcı etkiler yaptığı ABD de yapılan bir araştırmada ortaya çıkarılmıştır. Yaşları 18 ile 70 arası olan bir bayan denek grubunda kalsiyum minerali içeren vitamin destekleri verilerek sonuçlar gözlemlenmiştir.

    Deney sonuçlarına göre özellikle orta yaş ve üstü bayanlarda kalsiyum eksikliğinin kilo almaya ve şişmanlamaya neden olduğu açığa çıkartılmıştır.

    C Vitamini suda kolay çözülür. C Vitamini beyaz kristal toz halindedir. Besin maddelerinde yer alan Askorbik Asit hava ile temasi sonucu okside olur ve vitamin etkisini kaybeder.Çig besin maddelerinde Askorbik Asidi okside edecek enzim yer alir ve bu enzim besin maddesi saglamken aktivite göstermemektedir. Kesme veya soyma gibi durumlarda enzim aktifleserek Askorbik Asidi okside eder. Bu enzimin aktivitesi bakir iyonu varliginda artmaktadir.

    C vitamini: Limon, portakal, çilek, greyfurt, kivi, dolmalık biber, enginar, brokoli, fasulye, maydanoz, kuşburnu ve ahudududa bulunur. Serbest radikallere karşı savunma mekanizması geliştirir.