Buzlu Yolda Araba Nasıl Kullanılır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Blue tarafından 26 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. Buzlu Yolda Araba Nasıl Kullanılır?


  Havalar birden soğdu ve Karayolları kayganlaştı.
  Özellikle usta sürüş tekniklerine sahip olmayanlar çok dikkatli olmalı. Yola çıkmadan önce hazırlıkları yapmalıyız.  İşte karlı yollarda araç sürüş teknikleri…

  - Bir kazadan kaçınmanın en iyi yolu önceden tahmin etmektir. Bu nedenle önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarın. Manuel şanzımanlı araç kullananlar debriyaj pedalını dikkatli kullanmalı, pedalı sertçe bırakmamalı. Otomatik şanzımanlı araç kullananlarsa hızlanmalarda asla gaz pedalına sonuna kadar basmamalı. - Buzlu ya da karla kaplı bir yokuş inerken mümkün olduğunca motorun frenleme gücünden faydalanılmalı, belirli aralıklarla fren pedalına hafifçe basılmalı.
  - Cam ve silecek süpürgeleri arasına karton koyarak soğuk gecelerde sileceklerin donup cama yapışmasını önlemeye çalışın.
  - Camlar buğulandığında ise yan camlardan birini hafifçe aralayın, havalandırmayı en sıcak konuma getirin, fanı en yüksek hıza getirip ön cama yönlendirin.
  - Sağlam bir çekme halatı, takoz, yedek ampuller, eldiven ve sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.
  - Öndeki aracın izinden giderek patinaj riskini azaltabilirsiniz.
  - Kar küreği, buz kazıyıcısı ve buğu çözücü spreyler otomobilini açık havaya park eden sürücüler için en gerekli ekipmanlar arasında yer alıyor.
  - Yolda kaldığınızda açlığınız bastıracak ve enerji verecek bir paket çikolata da otomobilde bulunmalı.
    2. Cevap: Buzlu Yolda Araba Nasıl Kullanılır?

  arabam yok ama oLsun babama okuTurum akşam PayLaşım için téşekkürLer..