Buzdolabı ne zaman icat edildi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Wish tarafından 26 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. İlk elektrikli buzdolabı , Karl Linde tarafından 1877′ de geliştirildi . Besinlerin bozulmadan uzun süre saklanabilmesi için gerekli olan , ortamın soğuk olması koşulu , ilk kez Karl Linde açısından yapay olarak sağlanmıştı . Linde’ nin bu durumu sağlamak için, yemek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether isimli son derece patlayıcı olan bir gaz pompalıyordu . Bu yüzdende o ilken sistem pek yaygınlaşmadı . Günümüzde kullanılan Freon gazı kullanılan ilk buzdolabını ise Balzer Von Platen ve Carl Munters beraber tasarlamıştır .

    Günümüzde soğutma tertibatı olan kamyonlar , vagonlar , gemiler , uçaklar , besinleri uzak mesafelere ilk günkü hali gibi taze olarak ulaştırabilmektedir . Besin işleme fabrikalarında dev soğutucular kullanılmaktadır .

    Buzdolabı yardımıyla yanlızca besinleri soğuk tutmak değil ayrıca buz da üretilmektedir . Kısaca , Buzdolabı hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur .
       2. İlk elektrikli buzdolabı, Karl Linde tarafından 1877 de geliştirildi. Yiyeceklerin bozulmadan saklanabilmesi için gereken, ortamın soğuk olması koşulu, ilk defa Karl Linde tarafından yapay olarak sağlanmıştı. Linde nin cihazı, yiyecek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether adlı son derece patlayıcı bir gaz pompalıyordu. Bu yüzden pek yaygınlaşmadı. Freon gazı kullanılan ilk buzdolabını ise Balzer Von Platen ve Carl Munters birlikte tasarlamıştı.


    alıntı