Büyükçekmecede Seçim Şavaşları

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 1 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. AKP İstanbul Büyükçekmece’de, CHP Beylikdüzü ve Çekmeköy’de seçim sonuçlarına itiraz etti..

  Büyükçekmece’de CHP’nin adayı Hasan Akgün bikez daha seçimleri kazandı ancak AKP’liler itiraz etti. Beylikdüzü’nde ise AKP’li Yusuf Uzun’un seçim galibiyetine CHP’liler itiraz etti.İlçe seçim kuruluna başvuran CHP’liler oyların yeniden sayılmasını istedi.

  6500 OY KAYIP MI?

  CHP, seçim bölgesinde 6500 oyun kayıp olduğunu iddia ediyor. Sonuçlara itiraz eden CHP’nin hesaplarına göre, 29.309 oyla CHP’li Necdet Öz seçimi kazandı. CHP’ye göre AKP’nin oyu 28.887.. Ancak açıklanan sonuçlar farklı:

  AKP: 29182
  CHP: 28.240

  BİNA ÖNÜNDE KARŞILAŞTILAR

  CHP’li ve AKP’li gruplar ilçe seçim kurulunun olduğu adliye sarayının önünde karşı karşıya geldi.

  İki grup arasındaki gerginlik önce sözlü sataşmalarla başladı. CHP’liler, AKP’lilere “hırsızlar” diye bağırdı. AKP’lilerin sloganı ise “kıskananlar çatlasın” şeklinde oldu. Akşam saatlerinde ise sloganlar ve karşılıklı yuhalamalar başladı..

  Partililerin birbirine fizili müdahalede bulunmaması için aralarına polis tarafından barikatlar çekildi. Olay yerine yüzlerce çevik kuvvet polisi gelirken, belediye başkan adayları da ilçe seçim kuruluna geldi.

  CHP’liler oturma eylemi yaptı.. Bu sırada polis AKP’lileri binanın sağ tarafına, CHP’lileri ise karşı tarafına aldı.  Gün boyu yaşanan gerginlik, akşam saatlerin çatışmaya döndü.. İlçe seçim kurulunun önünde karşı karşıya gelen AKP ve CHP’li onlarca kişi birbirine saldırdı.

  Taşlar ve sopalarla birbirine giren gruba polis müdahale etti. AKP’li bir grup gazetecilere de saldırırken, polis panzerleri bina önündeki eylemcileri su sıkarak dağıtmaya çalıştı.

  GERGİNLİK SON SONUÇLARLA BİTECEK

  Gerginliği tek bitirecek olansa ilçe seçim kurulunun kararı olacak.. Ancak kurul, durumu il seçim kuruluna da taşıyabilir.