Büyük Okyanus Pasifik okyanusu

'Ders notları' forumunda ZeuS tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Büyük okyanus, Dünyanın en büyük okyanusu, büyük okyanusun özellikleri, büyük okyanus hakkında bilgi

  [​IMG]

  Büyük Okyanus ya da Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu. Pasifik ismini İspanya krallığı adına Dünyayı dolaşan Portekizli denizci Ferdinand Magellan vermiştir.

  Magellan, günler süren zorlu ve fırtınalı şartlar altında adını verdiği Macellan Boğazından geçip bu okyanusa açıldığında, fırtınaların dinmesinden ve kendisini sakin suların karşılamasından dolayı Portekizcede “sakin anlamına gelen “Pasifico kelimesinden yola çıkarak bu ismi vermiştir.

  179.7 milyon km² yüzölçümüne sahiptir. Neredeyse Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusunun toplamı kadar yüzölçümü vardır. En derin yeri 11.034 m ile Mariana Çukuru olup burası aynı zamanda Dünyadaki en derin noktadır.

  En kalabalık ada Tahitidir. Ayrıca Dünyadaki depremlerin %90′ı ve büyük depremlerin ise %80′i pasifik bölgesinde meydana gelmektedir.

  708.000.000 km³ su hacmi vardır ve kapladığı alan Dünyadaki toplam karaların alanından biraz daha büyüktür. Okyanusun 3.000-3.500 mden derin her yerinde sıcaklık 2 °C derecenin altındadır.

  Japonya, Endonezya ve Yeni Gine gibi volkanik adalarla çevrilmiştir. Bu adalara “ateş kemeri adı verilir.