Büyük kan dolaşımı açıklayınız

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 17 Kasım 2015 tarihinde açılan konu


 1. Büyük kan dolaşımı açıklayınız

  Büyük kan dolaşımı; Sol karıncıktan başlar. Sol karıncık kasılıp içimdeki temiz kanı aorta pompalar. Aorta ve ondan kaynaklanan pek çok uç dal, bu kanın dokular yüzeyindeki kılcal damarlara ulaşmasını sağlar.

  Kılcal damarlar düzeyinde dokuyla temiz kan arasında madde alışverişi gerçekleştikten sonra kan, kılcalları terk edip toplardamarlara girer. Toplardamarlardaki kan halk arasında pis kan olarak bilinir. Vücuttaki tüm toplardamarlar, sonunda “Vena kava süperior” ya da “Vena kava inferior” a boşalırlar. Vücudun tüm toplardamar kanını toplatan bu iki büyük toplardamar sonunda kalbin sağ kulakçık denilen odacığına açılır. Böylece büyük kan dolaşımı tamamlanmış olur.
  buyuk-kan-dolasimi.
  Akciğerde oksijenden zengin hale gelen kanı organların kullanması için vücuda gönderen sistemdir. kalbin sol tarafı bu işten sorumludur. Oksijenden zenginleşen kan akciğerden dönen pulmoner arterler (akciğer toplardamarları) yolu ile sol atriuma ve buradan da mitral kapaktan geçerek sol ventriküle gelir. Sol ventrikül ise kendisine gelen bu kanı aort damarı ile vücuda gönderir. Aort, kalpten çıkan en büyük atardamardır. Aort kalpten çıktıktan sonra kalp dahil çeşitli organlarımıza ve dokularımıza beslenmeleri ve oksijenlenmeleri için dallar vererek karnın alt taraflarına kadar devam eder.
   


Similar Threads: Büyük dolaşımı
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Vektörel ve skaler büyüklük örnekleri 16 Ocak 2015
Etüt Merkezi Aşkta kaybeden büyük filozoflar kitap özeti 19 Şubat 2013
Etüt Merkezi 1968'de milli piyangonun büyük ikramiyesini kazanan devlet adamı kimdir 14 Ocak 2013
Etüt Merkezi Büyük Umutlar Kitabının Yazarı Kimdir 9 Şubat 2012
Etüt Merkezi Charles Dickens büyük umutlar özeti 6 Şubat 2012