Burunda yabancı cisim

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 1 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. buruna yabancı cisim kaçması,
  burunda yabancı cisim,
  buruna yabancı cisim kaçmasında ilk yardım


  Buruna giren yabancı cisimler; Para, düğme, boncuk, zıpzıp, kiraz, vişne, erik, fasulye, mercimek, bakla, çekirdek gibi maddeler bu yabancı cisimler arasındadırlar.

  Burundaki yabancı cisimlere, en ziyade çocuklarda rastlanır.
  Çocuğun yaşı küçük olursa, bilmeden, elinde oynamakta veya yemekte olduğu bir cismi burnuna sokar.

  Büyük yaştaki çocuklar, bu gibi cisimleri burunlarına sokmanın zararlarını idrak ederlerse de bunlarda da, ya bir kavga ve bir şaka sırasında, arkadaşları tarafından burunlarına yabancı cisimler sokulan çocuklar görülmüştür.

  Yabancı cisim burunun delikleri civarında ve önünde olabildiği gibi, gördüğü zor ve tazyike göre, burun boşluğunun derinliklerine de nüfuz etmiş olabilir.
  Buruna dışarıdan bir takım canlı hayvanların, meselâ sineklerin, girdiğine, ve bunların, yabancı bir cisim gibi, burunda kaldıklarına dair hikâyeler de vardır. Fakat bunlar çok nadirdir. Tedavi ve kan almak maksadile burun civarına yapıştırılan sülüklerin dikkat edilmezse burun içine kaçtıkları da olur.

  Yabancı cisimler burunun ön deliklerinden içeriye girdikleri gibi yenilen gıdalarla beraber bir öksürme ve refleks esnasında, boğazdan, burunun arka deliklerinden de girdikleri vardır.

  Bütün bunlardan başka düşme, vurulma, çarpma., gibi bir kaza ve cinayet eseri olarak kurşun, mermi, bıçak parçaları, taş, kum., gibi bâzı maddelerin burunun kemiklerini, veya komşu organların kemiklerini, parçalayarak burun boşluğu içine girip yabancı bir cisim teşkil ettikleri de her zaman görülebilen hallerdendir.
  Nereden ve ne suretle girerse girsin burundaki yabancı cisimler, her şeyden önce, bir teneffüs yolu olan burunu tıkayarak nefes almağa engel olmaları bakımından, büyük sıkıntı verirler. Bundan başka, eğer yabancı cisimler, buruna girerlerken, burunun içindeki ince zarı zedelemişlerle önceden burundan kan gelmesine ve sonra da burunun içinde iltihaplar hâsıl olmasına sebep olurlar. Küçük çocukların eline bir oyuncak veya yemiş verilirken, onu ağızlarına ve burunlarına götürmeleri ihtimali olduğunu düşünerek, daima ihtiyatlı olmak lâzımdır.

  TEDAVİ

  Buruna bir yabancı cisim kaçtığı zaman yapılacak biricik iş kaçan cismi burun içinden çıkarmağa çalışmaktır.

  Her şeyden önce kazaya uğrayan muayene edilerek yabancı cismin cinsi, mahiyeti ve’ burun boşluğunun neresinde olduğu görülüp tespit olunur. Ondan sonra yabancı cisme göre münasip bir âletle burundan bu madde çekilip çıkarılır.
  Burada dikkat edilecek nokta: çıkarırken biçimli yerlerden tutturarak cismi dışarıya doğru çekmek, yanlış bir hareketle cismin daha içerilere doğru itilmesine sebep olmamaktır.

  Yabancı cismin burundan çıkarılması esnasında, huysuzluk ederek veya korkarak işe engel olan çocukları, ameliye sırasında, ilâçla uyutmak en iyisidir. Burun veya civar organların kemiklerini parçalıyarak burun boşluğuna girmiş olan yabancı cisimler münasip ameliyat ile, dışarıya çıkarılırlar.

  Yabancı cisim, burundan çıkarıldıktan sonra kan gelir veya burunda iltihaplar olursa o zaman bu arızaları tedaviye çalışmak icabeder.