Burun yapısı nasıldır

'Sağlık Rehberi' forumunda Pardus tarafından 6 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. Burun yapısı nasıldır

Burnun sağ ve sol tarafında bulunan boşluklar birbiri ile bağlı değildir ve burun çıkıntısını taşıyan önemli ve destek yer alır. Bu destek burnun orta hattında bulunur ve bu bölgeye septum denilir. Septum genelde burna alınan ilk darbede hasar gören yerdir. Burnun orta duvarı olan septum hasar görmesi halinde düzgün nefes alıp vermeyi de zorlayabilir.

Konka adı verilen burnunda ısı nem oranını düzenleyen çıkıntılar burun boşluğunda bulunur ve piramide benzer yana vardır. Alt, üst ve orta konka olarak adlandırılmaktadır. Alınan havanın fazla ısıtılmasını önler ve kişiye nemli bir hava gönderir. Soğuk havanın ve kirli havanın da süzülmesine etki sağlar.

Burnun iç piramit tepesinde koku bölgesi bulunur. İki ucu bulunan koku bölgesinin bir ucu sinirlere gitmekte ve diğer ucu burnun iç kısmında yer alır. Burnun koku alması ve beyne iletilmesi için kokunun burun içine girmesi ve beyne sinyal göndermesi gerekir.

Burnun sağ ve sol tarafında çift sinüs bulunmaktadır. Bu sinüsler aynı zamanda göz aralarında, göz arkasında, alın ve çenede de bulunmaktadır.

Burnun arka kısmında bulunan bölgeden itibaren boğaz boşluğuna doğru giden bir uzantı vardır. Bura da geniz boşluğu iki önemli yer alır. Biri geniz eti diğeri ise östaki borusunun buruna açılan ağız kısmıdır.
    burun.jpg

Yükleniyor...