Burun Kanamasının Tedavisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 13 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Burun Kanamasının Tedavisi Nasıl OLmalı


  Burun kanaması sık karşılaşılan genellikle önemli olmayan ama hastayı ve çevresini panikleten bir durumdur.Kanamaların büyük kısmı hasta tarafından kontrole alınabilmektedir.

  Burun Kanamasının En Sık Görülen Nedenleri Çocuklarda Burunla Oynama, Yetişkinlerde Yüksek Tansiyon Etiler Memorial Polikliniği Kulak Burun Boğaz Bölümü Uzmanları Burun kanamasının nedenleri hakkında bilgi verdi.

  Tedavi kulak burun boğaz uzmanınca yapılmalıdır.Öncelikle kanamanın yeri ve sebebi tesbit edilir.Yüksek tansiyon gibi dahili bir sebeple oluyorsa o klinik düzeltilir.Kanamanın olduğu alan elektrokoter veya laser gibi teknolojik cihazlarla yakılarak kanama durdurulur.Kanama yaygın alandansa veya yeri tesbit edilemiyorsa uygun şekilde tampon konur.

  Gerektiğinde cerrahi yöntem uygulanıyor

  Burnun arka kısmında kanaması olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, hipertansiyonu olan, burnunda nefes almayı engelleyici balon, tampon vs. gibi materyal bulunan yaşlı kalp, akciğer ve solunum problemli hastalarla, kanamaları tekrarlayanlar mutlaka hastaneye yatırılarak yakın izlemde tutulmalı ve gerekli testler yapılarak uygun ilaçlar verilmelidir.