Burun kanaması tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 30 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. burun kanamaları nasıl durdurulur
  Burun kanamasının tedavisi,
  burun kanaması nasıl durdurulur

  Burun kanaması tedavisi;

  Burun kanamalarının çoğu geçicidir. Kendiliğinden durur. Bazı kanamalar ise burun ucunun tutulması ve soğuk uygulanması ile durur. Ancak bu şekilde durmayan burun kanamaları da mevcuttur. Doktor müdahalesi gerektiren bu tip kanamalar bir hastalığın belirtisi olabilir. Yüksek tansiyonlu hastalarda ve çocuklarda sürekli burun kanaması görülebilir.

  Kronik burun kanamalarını durdurmak için önce ilaç tedavisine başvurulur. Sonuç alınamıyorsa bilimsel yöntemler denenir. En çok kullanılan yöntem kanama oluşan bölgeye tampon konulmasıdır. Bu durum eğer burun kanaması bir yaradan kaynaklanıyorsa yapılır.

  Ortasında hastanın nefes almasını sağlayacak delik bulunan özel tamponlar da mevcuttur.Eğer bu yöntemler çözüm olmuyorsa damarların bağlanması ameliyatı yapılır. Bu ameliyat sadece kanama hastanın hayatını sürekli tehdit ediyorsa geçerlidir.

  Kanamaya neden olan damar bağlanabilir. Ancak bu yaşlılarda uygulanması güç bir yöntemdir. Burun kanaması tedavisinde asıl olan kanamanın neden olduğunu bulabilmektir. Eğer bu başarılabilirse kanamaya da sürekli bir çözüm bulunabilir. Bazen bu araştırmanın sonucu ciddi bir hastalık çıkar ancak bu düşük bir ihtimaldir.