Buruciye Medresesi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 5 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Buruciye Medresesi Nerede
  Buruciye Medresesi Hakkında Kısaca Bilgi

  Buruciye Medresesi, Sivas ve Anadolu ve 'nun en ünlü tarihi yapılarından biridir.

  Hacı Mes'ud Medresesi olarak da bilinir.Kitabesinden anlaşıldığı üzere 1271 (Hicri 670) yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Hamedan (İran) yakınlarındaki Burucird'den gelme Muzafferüddin Burucirdi tarafından yaptırılmıştır.

  İlmiye çalışmaları için medrese olarak yaptırılmış ve devrin pozitif ilimlerinin okutulduğu bina olarak uzun yıllar kullanılmıştır.

  Sarımtırak renkli taşların oyma olarak yapılan giriş kapısı ve avlu karşısındaki iç cephe, devrin Selçuklu taş oymacılığının en güzel örneklerindendir. Yapı kareye yakın dikdörtgen planlı olup, üzeri açık avlu etrafındaki sütunlu revaklar ve bunların gerisinde bulunan hücrelerden oluşmaktadır. Giriş kapısının sol yanında mavi ve siyah çinilerle süslü türbede medrese binasını yaptıran Burucerdioğlu Muzaffer Beyin ve çocuklarının kabirlerini yer alır. Türbenin yanında da iki beşik tonozlu küçük oda bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Revakların arkasında medrese odaları, ana eyvanın yanlarında da iki kubbeli oda vardır. Vakfiyesinden binada bir de kütüphane bulunduğu anlaşılmaktadır.Taş işlemeciliğinde ağırlığın taç kapıda yer aldığı görülür. Yıldız, rumi ve geometrik motifler yüzeysel ancak bir dantel gibi işlenmiştir. Medrese 1965-1966'da tamir edilmiş ve müze haline getirilmiştir. Sonraki yıllar yine bir çok kez tamir ve bakım görmüştür.

  [​IMG]