bulaşık makinesinin ilk yapılan firma

'Sorun Cevaplayalım' forumunda anniccha tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. bulaşık makinesi yapan ilk firma ve yapıldığı ülke


  19. yüzyılın sonlarında birçok kadın araştırmacı bulaşık yıkayacak bir makina yapabilmek için değişik fikirler öne sürüyordu. Ancak ilk patent 1885′te Josephine G. Cochran tarafından alındı ve 1889 da tarihin ilk elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini yapmayı başardı. Sistemi çok basitti: Alt kısımda yeralan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinanın içinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. Daha sonra yeniden pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. Evlerde kullanılmak üzere üretilen makinalar, yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılıyordu. Daha büyük ihtiyaç görülen işyerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu. Sonraki yıllarda ise, sistem daha da geliştirilerek günümüzdeki halini almıştır.
    2. şunun cevabını doğru dürüst vermiyorlar yaa ne olur bulan cevaplasın
    3. cevabı daha kısa verirmisiniz
    4. Bulaşık Makinesinin nin ilk üretim hakları bir Chicago firması tarafından satın alındı.ve üretildi..Türkiyede ise ilk Arçelik tarafından üretilmiştir.
    5. chicago firması ama kesin deyil ama yinede emin olun
    6. bulaşık makinesini üreten firma ve üretildiği ülke
    7. üretildiği ülke nedir
    8. ilk arçelik tarafından türkiye de yapıldı
    9. bilen cevaplasın ya
    10. 19. yüzyılın sonlarında birçok kadın araştırmacı bulaşık yıkayacak bir makina yapabilmek için değişik fikirler öne sürüyordu. Ancak ilk patent 1885′te Josephine G. Cochran tarafından alındı ve 1889 da tarihin ilk elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini yapmayı başardı.

  Bulaşık Makinesi 10 yıllık bir araştırmadan sonra 1889 yılında ABDnin Indiana eyaletinde, Bayan W. A. Cochran tarafından gerçekleştirildi.