Bulaşıcı Hastalıklar ve Korunma Yolları

'Ders notları' forumunda Dark tarafından 22 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bulaşıcı Hastalıklar ve Korunma Yolları Ödev

  Organizmanın mikroplar veya virüsler tarafından istilası sonucu ortaya çıkan enfeksiyon hali olup bir kişiden diğerine bulaşabilir ve salgınlara yol açar.
  Bu hastalıklar çocuklarda sık görülmekle birlikte büyüklere de ulaşabilir.Doğrudan doğruya bir insandan diğerine geçebilir.Bu tehlikeyi atlatmak için en iyisi tecrittir.Hastalık dolaylı olarak dirençli bir mikropla, su veya mikrop bulaşmış diğer maddelerle de başkasına geçebilir.Bu durumda dezenfeksiyon en etkili yöntemdir.
  Enfeksiyon birine bulaştıktan sonra kuluçka dönemi başlar.Hastalığın türüne göre bu dönemin süresi değişir, sonra ortaya çıkar.Belirtileri de; ateş yükselmesi, baş ağrıları, ihtiyaç hali, nezle, öksürük, boğaz ağrıları, gözlerde akıntı, deride döküntü ve gözlerde şişmedir.Bu tür hastalıklar aşıyla önlenebilir.Ancak uyarılara rağmen anne babalar çok kez rapel aşılarını yaptırmayı ihmal ederler.Aşı tekrarları ilk aşı kadar önemlidir.Bu aşıların bazıları bebek dünyaya geldiğinde yapılması zorunlu kılınmıştır.

  Mikroplar Vücudumuza Şu Yollarla Girmektedir ;

  a- ) Sindirim Sistemi Yoluyla : Mikroplarla en çok karşılaşılan bölgedir.Mikroplar çoğu yiyecek ve içeceklerle alınmaktadır.Bundan dolayı savunma ağızda başlar.Ağızdaki salyanın mikropları öldürme etkisi vardır.Örneğin kolera mikrobu.

  b- )Solunum Sistemi Yoluyla : Özellikle burun solunum organı olarak daha çok mikropla karşılaşmaktadır.Bunu engelleyen ise burun salgısı ve burun kıllarıdır.Örneğin verem mikrobu.

  c- )Derideki Yara ve Çiziklerden : Deri, mikropların vücuda girmesini engelleyen en önemli faktördür.Deride eğer çok çizik, tahriş olursa mikroplar vücuda daha kolay girer. Bunu engellemek için de ilaçlarla yara çok iyi temizlenmelidir.Örneğin tetanoz mikrobu.

  d- )Göz Aracılığıyla : Gözümüz aracılığıyla mikroplar vücudumuza girebilir.Bunun için göz yaşı bezleri var.

  BAĞIŞIKLIK

  İnsanlar çok eskiden beri bazı hastalıklara yakalanan kişilerin iyileştikten sonra bir daha o hastalığa yakalanmadığını bilirler.Enfeksiyon hastalıklarına karşı organizmada bir takım koruyucu cisimlerin yani antikorların meydan geldiği düşünülmüştür.Vücudumuzun tümüyle oluşturduğu bu direnci tanımlamak için de bağışıklık veya immünite deyimleri kullanılmıştır.Bu gözlemler deney hayvanlarında da yapılmış, daha sonra hastalıklara karşı aktif bağışıklık kazanmak için aşılar ,pasif bağışıklık için de serumlar elde edilmiş ve başarıyla kullanılmıştır.
  Bulaşıcı hastalıkalara karşı bağışıklık iki türlü sağlanır:Hastalıklara karşı bağışıklık cisimlerini vücudun içinde oluşturmak, yani aktif bağışıklık sağlamak için