buğday nerede un haline getirilir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 3 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. buğday nerede un haline gelir, buğdayı un yapmak için neler yapılır

  Buğdaylar değirmenler de öğütülerek un haline getirilir

  Değirmen, katı maddeleri öğütmeye yarayan araçlardan biridir. Pek çok çeşidi vardır. Yel değirmeni, su değirmeni, el değirmeni bunların başında gelir.

  Genellikle köy, kasaba veya üretim alanlarında bulunan bazı eski değirmenler günümüzde turistik bir konuma ulaşmıştır.

  Değirmenlerin kullanılmaya başlanması Milat'tan önceki yüzyıllara rastlar. MÖ 600'de,Araplar tarım yapabilmek amacıyla yel değirmenini icat ettiler.Bu, aynı zamanda değirmenin icadı olarak da nitelendirilebilecek bir bilgidir.

  Bu tarihten 500 yıl sonra (MO 100?),Eski Yugoslavya ve Arnavutluk'ta su değirmenleri icat edilerek kullanılmaya başlandı.Bunların çalıştırılması için çok hızlı akan nehirlere ihtiyaç vardı.

  Günümüze yakın zamanda ise, elektronik enerji tüketimiyle, yani yakıtla çalışan değirmenler icat edilerek bazı bölgelerde kullanılmaya başlanmıştır. Henüz eski yel ve su değirmenlerinin yerini alacak kadar yaygın olmasalar da,kullanımı gelişen teknolojinin gereğiyle hızla artmaktadır.

  Bugün, değirmenlerin çalışma sistemindeki farklılığın nedenini tarihsel açıdan değerlendirebiliriz. Şöyle ki, bunun nedeni çeşitli tarihlerde daha sık kullanılan enerji çeşitliliği bunu gösterir.