Bu Plajlarda Yüzülür

'Haberler' forumunda anniccha tarafından 20 May 2010 tarihinde açılan konu 1. Türkiye Çevre Eğitim Vakfının düzenlediği 2010 yılı Mavi Bayrak Ödüllerine hak kazanan plaj, marina ve yatları açıklandı. Dünyada İspanya, Yunanistan ve Fransadan sonra en çok Mavi Bayrak sahibi olan dördüncü ülke Türkiye 314 plaj, 14 marina ve 9 yat ile bu ödülün sahibi oldu.


  Bu yıl Uluslararası Çevre Vakfına (FEE) üye 44 ülkenin 2884 plajında mavi bayrak dalgalanırken, kuzey yarımküredeki tüm mavi bayraklı plajların % 11i Türkiyede yer alacak. Bu sayı ile Türkiye, Dünyada İspanya, Yunanistan ve Fransadan sonra dördüncü sırada yer alıyor.

  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen, 17 yıldır ülkemizde Mavi Bayrak Programı ile birlikte çevre bilincinin oluşturulmasını öngören dört uluslararası programı uyguladıklarını anlatarak, sadece ödül veren bir kuruluş değil, aynı zamanda kıyılarda çevrenin korunması ile bilinçli ve sürdürülebilir yönetim anlayışının belirlenmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

  Epikmen: “Mavi Bayrak Programı kapsamında plajların kriterlere uygunluğu; Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde ve Vakfımız koordinasyonunda 15 gün ara ile yapılan deniz suyu analizleri, katı atıkların geri dönüşümü uygulaması ve düzenli çöp deponi alanlarına taşınması ile cankurtaran, güvenli yüzme alanı, engelliler için olanaklar, çevre bilinçlendirme etkinlikleri konularında plajlar için 32, marinalar için 24 kriterli denetlemeler ile sağlanmaktadır.

  Mavi Bayrak ödüllü plaj, marina ve yatlarda standardın korunması, yaz sezonunda ve sezon öncesinde yapılan ulusal ve uluslar arası düzeydeki denetimlerle sağlanmaktadır. Denetim sırasında bir kriter eksikse bayrak on gün süre ile, birden çok kriter eksikse bayrak sezon süresince indirilmektedir.

  Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, tatil heyecanı yaşayan bizler için çok harika bir haber :f40: Kızgın kumlardan Mavi Bayraklı Plajlarımızın serin sularına atlamak için sabırsızlıkla bekliyoruz. :)

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
 2. Cevap: Bu Plajlarda Yüzülür

  Bir an önce yaz gelse de kendimizi şu harika sulara bıraksak:f196:
   
 3. Cevap: Bu Plajlarda Yüzülür

  Keşkeee:):)
   
 4. Az kaldı 3 gün sonra atacam kendimi o mavi sulara
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
 5. Ahh götüren olsa !! :)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014