Bu Gece Kadir Gecesi

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 26 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bu gece bin aydan hayırlı Kadir gecesi
  Bin Aydan Hayırlı Olan Gece
  Bu Gece Mübarek Kadir Gecesi
  [​IMG]


  Bugün Kadir gecesi! Kadir Gecesi Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir.

  Kuran-ı Kerim'de de ''bin aydan hayırlı'' olduğu belirtilen Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek.
  Kadir Gecesi de Ramazan ayının son on gününde gizli olduğuna inanılan, ancak yaygın kanaate göre ayın 27. gecesine tekabül eden bir gece. Kuran-ı Kerim'in indirildiği gece olarak da bilinen bu gece için aynı isimli bir sure de bulunuyor.
  5 ayetten oluşan ''Kadr'' suresinde, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu bir ayette de bulunuyor. ''Melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir'' ibareleri surenin son ayetlerini oluşturuyor.
  Osmanlı Devleti'nde de Kadir Gecesi hem sarayı ile hem de halkıyla en özel şekilde kutlanıyordu.
  Osmanlı toplum hayatında zengin bir geleneğe sahip bu gecede, Ramazan ayında okunmaya başlayan hatimlerin Kadir Gecesinde veya öncesinde tamamlanıp, hatim duasının o gece yapılmasına dikkat edilirdi.
  Büyük camilerde yapılan dualar sabaha kadar sürerken, Kadir Gecesinden nasibini almak isteyenler, yatsı ve teravih namazının yanı sıra ''Kadir namazı'' adıyla anılan tesbih namazını da camilerde kılıyordu.
  18 ve 19. yüzyıllarda Kadir Gecelerinde, Ayasofya Cami ağzına kadar dolar, caminin üst bölümlerinde resmi elbiseleriyle yabancı büyük elçiler ve çok şık giyimli eşleri de yer alırdı.
  Dolayısıyla Ramazanlar aslında çelişki gibi görünse de Müslümanlarla gayrimüslimlerin daha çok bir araya geldiği, daha çok sosyalleştiği zamanlar olarak ortaya çıkmış.

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den kandil mesajı
  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kadir Gecesi dolayısıyla yayınladığı mesaj şunları kaydetti:
  ''Dünyada olup bitenlere karşı duyarsızlık, Kur'an'ı hayatın hiçbir evresinde hatırlatmayan bir dünya talebi ve ilahi hikmete pek az rağbet eden bir duyarlılıkla bu gecenin ihya edilemeyeceği açıktır. Eşref-i mahlukat sıfatı ile Cenab-ı Hakk'ın emanetini müdrik olan bir kulluk, her şeyden önce bu geceyi bir af ve mağfiret şölenine dönüştürerek kendini yenileme durumunda mümkündür. Bu şölen başta Afrika kıtasında yaşayan kardeşlerimiz olmak üzere açların, yoksulların, mağdurların, mahrumların, topyekun zayıf bırakılmışların haklarına dikkat kesilmeyi, buna karşılık yapıp ettiklerinden, arayıp bulduklarından dolayı şımaran, azgınlaşan, kendini mutlaklaştıran her düşünceye karşı da bir tavır almayı zorunlu kılmaktadır.''
  Bu duygu ve düşünceler içinde bütün vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve topyekun İslam aleminin mübarek Kadir Gecesi'nin en içten dileklerimle kutluyor bu gecenin hayır ve bereketi ile hepimizi feyizlendirmesini Cenab-ı Mevla'dan niyaz ediyorum.''