Bu Çorba Felç Edebilir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Pardus tarafından 28 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bu çorba felç edebilir

  Marketlerde satılan hazır çorbalar tansiyon yükselmesi ve felç riskini artırıyor.  Marketlerde satılan hazır çorbalarda tuz seviyesinin yüksek olduğu, bunun da tansiyon ve felç riskini artırdığı tespit edildi. İngiltere'deki Consensus Action on Salt and Healt (CASH) isimli sağlık hareketinin yaptığı araştırmada 575 çeşit çorbanın yüzde 25'indeki tuz seviyesinin standartların üzerinde olduğu belirlendi.

  Uzmanlar, çok miktarda tuz alımının yüksek tansiyon ve felç riskini arttırdığını vurguladı. Aralık ve Şubat ayları arasında, süper marketlerde satılan biz dizi hazır çorbayı test eden CASH, tuzun çorbalarda ne kadar fazla kullanıldığına dikkat çekti.

  EN FAZLA 6 GRAM TÜKETİN

  Yetişkinler için maksimum tuz tüketiminin günde 6 gram olduğunu belirten Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi yetkilileri, 100 gramlık hazır çorbada ortalama 0,6 gram tuz olması gerektiğinin altını çizdi.

  CASH Başkanı Prof. Graham MacGregor, çorbaları da kapsayan gıda endüstrilerinin büyük çoğunluğunun yavaş yavaş ürettikleri gıdalardan tuzu çıkarmaya başladığını söyledi. Araştırma, çorba gibi sağlıklı görünen gıdalarda da yüksek miktarlarda tuz bulunabileceğini ortaya çıkardı.
   
 2. Cevap: Bu Çorba Felç Edebilir

  Varmı bizim ev yapımı tarhana çorbamız gibisi :f40:
  Yanlız bir ara başlığı görünce Yarenin Bize çorba niyetine içirdiği gıda boyaları zannettim :)
   
 3. Cevap: Bu Çorba Felç Edebilir

  öğrencı evlerınde çok kullanılıyor ne yazıkkı :(