Bu Bilgisayarı Kandıramazsınız

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 17 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bu bilgisayarı kandırmak çok zor


  Bilimadamları tarafından geliştirilen bu süper zeka bilgisayar sizi çok şaşırtacak.  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) bünyesinde çalışan bilim adamları ve yapay zeka uzmanları eğitime ihtiyaç duymayan obje tanıma sistemi geliştirdi. Proje tamamlandığında internette veya herhangi bir video kaydı üzerinde aranan objeler kısa sürede bulunacak.

  Enstitünün internet sitesinde yer alan habere göre, yapılan çalışmalar başarılı olduğu takdirde, saatler süren video kaydı içindeki 2 dakikalık belirli bir sahne aranırken sistem aranan objeyi otomatik olarak kısa sürede bulacak.

  Sistem internet görüntüsü üzerinde herhangi bir arama yapılırken ise, "Shakespeare" yazdığınızda Shakespeare'in resimlerini bulup çıkaracak, Aşık Shakespeare filmindeki aktrist olan Gwyneth Paltrow'un fotoğraflarını değil.

  Bilgisayar dünyasında büyük araştırma konularından biri olan nesne tanımlamayı, MIT araştırmacıları, bunu daha pratik hale getirmenin yollarını bulmaya çalışıyor.

  Tipik olarak, nesne tanıma algoritmaları, elle etiketlenmiş objelerin dijital görüntülerini kullanıyor, ancak bunu yaparken eğiteme ihtiyacı oluyor.

  "Araba" ismiyle etiketlenen milyonlarca arabaya bakan algoritma araba resimlerinden arabanın özelliklerini tanımayı öğreniyor. Problem ise, her yeni bir obje sınıfı (ağaçlar, binalar, telefon kulübeleri gibi) için algoritmanın tekrar tekrar deneyim kazanması ve eğitilmesi gerekiyor.

  Fakat, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimleri ve yapay zeka konusunda uzman birkaç araştırmacı, eğitime ihtiyaç duymayan bir obje tanıma sistemi geliştirdi. Bununla birlikte, sistem henüz en az önceki en iyi algoritmalar kadar objeleri tanımlayabiliyor.

  Yeni sistem hareket tahmin algoritması isimli algoritmanın değiştirilmiş, yenilenmiş versiyonunu kullanıyor. Hareket tahmini algoritması bir frame'den diğerine hareket eden objeleri tanımlıyor.

  Araştırmacıların yeni sistemi, gerçekte ilişkisiz görüntüleri tahlil ediyor. Hareket tahmini algoritması bir görüntüden diğerine hareket eden objeleri tanımlamaya çalıştığında, yeni sistem de aynı tip objeleri seçiyor.