Bu Adam Hayatınızı Kurtarabilir

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 5 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bu Adam Hayat Kurtarıyor
  Bu Adam Sizin Hayatınızı Kurtarabilir

  Ben Lopez hayatının 17 yılını adam kaçırma olaylarında pazarlık yaparak geçirdi ve bir rehineyi bile kaybetmedi. Bu başarısının sırrının psikoloji yeteneği ve içgüdüleri olduğunu söylüyor.

  Elbette gerçek adı Ben Lopez değil. Ancak hem kendisinin hem de hakkında fidye pazarlığı yaptığı kişilerin güvenliği için gerçek adını kamuoyuna açıklamıyor. Zaten 2 metreye yakın boyu ve geniş omuzlarıyla kalabalığın içinde bile hemen dikkat çekiyor.

  ABDde psikoloji eğitimi alan Lopez bir psikiyatri hastanesinde çalışmaya başlamış.

  Rehine pazarlıkçısı diye bir iş kolu 1970lerin ortasına kadar keşfedilmiş değil, hatta bugün bile iş tanımının biraz belirsiz olduğu söylenebilir. Çok kesin kurallar yok diyor Lopez, Sadece çok esnek, standart güvenlik prosedürleri var. Her durum diğerinden bağımsız. Hangi adımı atmanın doğru olacağına karar vermek ise sadece bir içgüdü meselesi.

  Dört tipik rehine senaryosu var: Siyasi/dini, parayla ilgili, kuşatma, ailevi. Lopez genellikle siyasi/dini ve mali rehine vakalarına çağırılıyor. Bu olayların çoğunluğu da güvenlik güçleri ve hukuk sisteminin çok zayıf olduğu ya da hiç olmadığı ülkelerde yaşanıyor.

  [​IMG]