Brunei Tarihi

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 30 Kasım 2011 tarihinde açılan konu 1. Brunei ve Brunei Tarihi
  Brunei Tarihi Hakkında Bilgi

  Brunei Tarihi
  Brunei ya da resmî adıyla Brunei Sultanlığı, Güneydoğu Asya'da Borneo adasında yer alan sultanlıktır. Ülkenin tek komşusu Malezya'dır. Başkenti, Bender Seri Begavan'dır. Dini, İslamiyet (resmi), Budizm, Hristiyanlık, resmi dili ise, Malayca ve İngilizce'dir.

  Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Brunei Sultanı Sultan Hassanal Bolkiah, eski gazeteci Malezyalı Azrinaz Mazhar Hakim ile 2005 yılında 3. evliliğini yapmıştır.

  Güney Çin Denizi'nde büyük bir ada olan Borneo'nun kuzeybatı kıyısında Ekvator'un biraz kuzeyinde yer alan küçük bir ülkedir. Güney Çin Denizi'ne bakan kıyıları dışında karadan Malezya'nın eyaleti Saravak'la çevrelenmiştir. Saravak Brunei Koyu'nda ülkeyi iki ayrı kesime böler.
  Dağlık iç bölgeden gelen birkaç ırmak dar kıyı ovasını sular.

  İklimi sıcak ve nemli özellikle iç kesimleri çok yağışlıdır. Kuzeydoğudan esen muson rüzgârları kasım-mart arasında bol yağış getirir. Ülkenin yaklaşık dörtte üçü tropik yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Bu ormanlarda sert odunlu ağaçlar yetişir.
  Doğal yaşamı çok zengin olan Brunei'de aslanlar kaplanlar maymunlar kertenkeleler ve yılanların yanı sıra birçok kuş türü de vardır.
  • Brunei'ye ilişkin bilgiler
  • Yüzölçümü: 5.765 km²
  • Yönetim: Krallık; ülkeyi sultan diye adlandırılan bir kral yönetir.
  • Başkent: Bandar Seri Begawan.
  • Coğrafi özellikler: 90 kilometrelik mercan kumsalı boyunca uzanan dar bir kıyı ovası vardır. İç kesimlerdeki tropik iklimli tepeler deniz düzeyinden 500 metreye kadar yükselir.
  • Başlıca sanayiler: Petrol doğal gaz kereste.
  Nüfusunun yarıdan çoğunu Malaylar dörtte birini de Çinliler oluşturur. Geriye kalanı İbanlar da denen Deniz Dayakları ve Murutlar gibi yerli kabilelerdir. Nüfusun büyük bölümü ırmak ağızlarındaki yerleşim bölgelerinde yaşar. Tarımsal üretim düşük olduğundan çiftçiler yoksuldur. Kıyılarda balıkçılık yapılır.

  [​IMG]