Bronşit nedir, belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 13 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Bronşit nedir, belirtileri
  Bronşit nedir, belirtileri nelerdir


  Bronşit; akut bronşit, nefes borusu ve bronşların ani bir iltihaplanma olayıdır.
  Hastalık genellikle kış aylarında ortaya çıkar. Bu aylarda üst solunum yollarında, örneğin burun veya gırtlakta gelişen bir virüse bağlı infeksiyon, daha sonra nefes borusu ve bronşlara doğru inebilir. Viral hastalığın zayıflattığı ortam üzerine bir bakteriel infeksiyon da eklenebilir.
  Üşüme, yorgunluk, bozuk beslenme gibi etkenler kişinin akut bronşite yakalanma riskini arttırırlar. Solunum yollarını tahriş eden çeşitli gazlar, sigara dumanı, tozlar, kirli hava gibi etkenler de akut bronşit olaylarına neden olabilmektedirler.

  Bronşit Belirtileri;
  - Burun akıntısı,
  - Hafif bir ateş yükselmesi,
  - Halsizlik,
  - Sırt ağrıları,
  - Kas ve bel ağrıları,
  - Hafif bir üşüme hissi veya titreme

  Akut bronşitin en önemli bulgularından biri de öksürüktür. Öksürük başlangıçta kurudur. Daha sonraları mukuslu veya cerahatli bir balgam eklenebilir. Cerahatli balgam çıkarma halinde akut bronşit tablosunun bronş ve nefes borusunu tutan bakteriel bir infeksiyona da hedef olabileceği düşünülmelidir. Yükselen ateş en fazla 5 günde iner. İnat eden ve gitgide yükselen bir ateş akut bronşit olayına, ciddi bir zatürre olayının da eklenmiş olduğunu düşündürmelidir. Öksürük akut bronşit geçtikten sonra 3 hafta kadar inat edebilir.
  alıntı