Briçi Kim Buldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Bella tarafından 3 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


  1. Briçi Kim İcat Etti,    Briç, büyük bir olasılıkla Türkiyeden dünyaya yayılan bir oyundur. 1885 yılında, İstanbulu ziyaret eden İngiliz gezgini John Collinson, burada öğrendiği kuralları, İngiltereye döndükten sonra 1886 yılı Şubat ayında bir kitap halinde yayınladı. Her ne kadar Collinson bu kitaba Biritch ya da Rus Briçi adını verdiyse de, oyunun Rus kökenli olduğunu gösterir hiçbir belirti yoktur.

    Britich sözcüğü ise, bilinen dillerden herhangi birinde belirli bir anlam taşımaz. 1906 yılında briç üzerine bir başka kitap yazan William Dalton ise, Collinsonun Türkiyeden dönüşünden çok daha önce İngiltere de briç oynandığını öne sürer: “Mr. Scramanga adlı Yunan asıllı bir beyefendiden bir mektup aldım. Kendileri, söz konusu oyunun 1870′lı yıllarda Manchester- de yaşayan Yunan kolonisi arasında oldukça sık oynandığını belirtiyorlar.

    Mr. Scramanga- nın mektubundan anlaşıldığına göre, o dönemde oynanan oyunla bugün bildiğimiz briç kuralları arasında çok az fark var. Örneğin, bir eldeki dört as bugün 100 puan olarak değerlendirilirken, o zaman 80 puan olarak değerlendiriliyordu. Briçin İngilterede hızla yaygınlaşması ise, 1894 yılında başladı. O yıl Lord Brougham, Kahirede öğrendiği oyunu, Portland Kulübünde lanse etti. Bunun üzerine briç, hızla rağbet görmeye başladı. Ertesi yıl Haziran ayında Turf ve Portland kulüplerinin üyelerinden oluşan bir ortak komite, ilk resmi kuralları belirlediler. ABDde ise 1892 yılının Nisan ayında, Paristen dönen Henry Barbey - in, orada öğrendiği oyunu arkadaşlarına öğretmesi üzerine, hızlı bir salgın başladı ve oyun bütün ülkeye yayıldı.