Briç Nedir ? - Briç Nasıl Oynanır ?

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 17 May 2011 tarihinde açılan konu


 1. briç ne demek


  Briç 4 kişi ile oynan bir iskambil oyunudur. Briçte kendisine en çok benzetilen oyunlar olan eşli batak ve eşli king gibi 2 bölümden oluşmaktadır, deklerasyon ve oyun bölümleri. Ancak briçte, bu oyunlardan farklı olarak oyun öncesi oyunun türünü belirlemek için yapılan konuşmalar bidding box denilen ve içerisinde 41 çeşit kart barındıran bir kağıt takımı ile yapılır. Burada amaç kesinlike kimsenin konuşmamasını sağlamak ve böylece de hem dil problemlerini ortadan kaldırmak hem de ortağa gizli bilgi verilmesini engellemektir. Bu sebeptendir ki deklerasyon bölümü için bricin en önemli bölümüdür denebilir.

  Briç Masa başında oturarak oynanan briç bir spor olarak kabul ediliyor.Öğrenmek için ise bir öğretmen, dört oyuncu ve 52′lik kart destesi lazım. Konsantrasyon ve zekanızı kullanmanıza bağlı olarak kendinizi geliştirmenize bağlı bu oyunla ilgili öğrenecekleriniz.
  Briç elliiki kartlık standart iskambil destesiyle oynanan bir oyundur. Ve satranç gibi zihni geliştirici özelliği vardır. Daha önceleri önyargıyla bakılan briç son on yıldır spor olarak değerlendirmeye alınmış ve itibar kazanmış bir oyundur.Şu dönemde bir kaç üniversitede seçmeli ders olarak alınmış bulunmakta. Ülkemizde kurulan bir kaç briç klübü bile var. Bunlar Hoşgörü Briç Kulübü, Majör Briç Kulübü,Adana Briç Kulübü, Çzmir Bilimsel Briç Kulübü.

  Briç öğrenirken nelere dikkat edilmeli:

  * Oynayanaları izlemek her zaman işe yarar. Elleri gördüğünüzden nasıl ve neye göre konuşulduğunu anlamak daha kolaydır. Yanlışları görmek te mümkündür.
  * Oyanrken başlangıçtaki planınızdan şaşmayıni kararsızlık oyun kaybettirir.
  * Paylaşımcı, dürüst olun ve ortağınıza güvenin.
  * Briçte konuşma önemlidir. Bu nedenle ortağınızı iyi dinleyin ve mümkünse bir süre aynı ortak ve aynı oyuncuları tercih edin.

  Briç oynamanın yararları
  * Zihni sğrekli dinç tutar.
  * Egzersiz gibi olduğundan zihnin gelişmesini sağlar.
  * Konsantrasyon gücünü ve süresini arttırır.
  * Muha keme kailiyetini arttırır ve ızlı karar verme yeteğinizi zorlar.
  * Olasılıkları hızla hesaplamanızı sağlar. Alternatifli düşünme gelişir.
  * Zamanı iyi kullanmayı öğrenirsiniz.
  * Mükemmellik sizinle olur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 May 2013