Brezilyanın Ünlü Yemekleri

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 31 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Brezilyanın Yemek Kültürü


  Ünlü Brezilya Yemekleri


  Güney Amerikada yer alan Brezilya yemek kültürü açısından da kıtanın özellikleirni birebir taşımaktadır. Bunun yanında ülkenin nüfus yapısının homojenliği yemeklere de yansımış ve zengin bir mutfak kültürü ortaya çıkarmıştır.

  Aslında ulusal bir Brezilya Mutfağından bahsetmek zor. Her bölgede çeşitli ülkelerin mutfak geleneklerinin birbirine karışmasından değişik yemekler ortaya çıkmış. Bu nedenle yöresel mutfaklardan bahsetmek daha doğru. Ancak yi ne de bu büyük ülkenin genelinde tanınan ve her Brezilya ailesinde haftada en az bir kez pişen yemekler de var. Bunlardan biri fasulye anlamına gelen “feijoada

  Brezilyada günün her saati, küçük aralarla “cafezinho adı verilen küçük fincanlarda kahve içiliyor. Bununla birlikte içine şekerkamışından elde edilen sert ve hoş kokulu “cachaca alkolü katılmış “batida adı verilen bir aperatif meyve suyu da sıklıkla tüketiliyor. Et yemeklerinin yanında ise kaliteli sek şaraplar tercih ediliyor.

  Göçlerle birlikte Brezilyaya gelen her etnik grup beslenme alışkanlıklarını ve mutfaklarını da ülkeye taşımış. Aynı zamanda bulundukları ülkenin topraklarında yetişen yiyecekleri de kendi mutfaklarına uygulamışlar. Örneğin Portekizliler zeytinyağı, morina balığı ve sarımsağı, Afrikalılar ise baharatlarını beraberlerinde getirmişler.

  Portekiz Mutfağında balık ve diğer deniz ürünleri ne kadar önemli yer tutarlarsa tutsunlar, Brezilyalılar mutfaklarında sadece yengeç, istakoz ve karidesi kullanarak binlerce çeşit yemek pişiriyorlar. Diğer deniz ürünlerine ise pek rağbet etmiyorlar. Sadece kıyı bölgelerinde kızarmış balık, kalamar ve ahtapot yaygın olarak tüketiliyor.