Brezilyanın Milli Marşı

'Ülkeler' forumunda Merve tarafından 27 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Brezilyanın Ulusal Marşı

  Milli Marş Brezilya

  Brezilya Ulusal Marşı, Francisco Manuel da Silva tarafından 1822 yılında en az iki farklı türde sözle bestelenmiş ve devlet başkanı Epitácio Pessoa'nın imzaladığı 1922 tarihli bir kararnameyle son halini almıştır. Marşın sözleri Joaquim Osório Duque Estrada'ya ait olup 1909 yılında yazılmıştır.

  1822'de Francisco Manuel da Silva tarafından bestelenen marşın ezgisi romantik İtalyan müziğini andırmaktadır. Aynı yılın 7 Eylül'ünde Portekiz İmparatorluğu'ndan kazanılan bağımsızlık ve I. Pedro'nun 1831'de tahttan indirilmesini izleyen dönemde popüler olan şarkı II. Pedro döneminde yeniden yorumlanmış ve ulusal marş olarak kabul edilmeye başlamıştır.

  1889'da cumhuriyetin kurulmasının ardından açılan yarışmayı Leopoldo Miguez kazanmış, ancak yeni marşa duyulan tepkiler üzerine devlet başkanı Deodoro da Fonseca, Francisco Manuel da Silva'nın bestesini ulusal marş olarak ilan ederken Miguez'in çalışmasını Cumhuriyet Marşı olarak kabul etmiştir. Cumhuriyetin yüzüncü kuruluş yıldönümü kutlamalarında Joaquim Osório Duque Estrada'nın sözleri kabul edilmiş ve ülke çapında farklı sözlerle söylenen marş bugünkü halini almıştır.


  kaynak:wikipedia