Brezilyanın Gelenek Ve Görenekleri

'Ülkeler' forumunda Merve tarafından 23 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Brezilyanın Gelenek Ve Görenekleri Nelerdir

  Brezilya nın Gelenek Ve Görenekleri

  Brezilya'da aile kavramı önemli, bu nedenle İspanyol kültürüne de bir yakınlık söz konusu. Gelenekler nesilden nesile aktarılmaya çalışılıyor. Çok renkli etnik zenginlik görülüyor. Brezilyada insanlar ten renklerine göre değil sosyal sınıflara göre ayrılıyor.

  Milattan önceki dönemlerde bu bölgeye yerleşmiş ilk gruplar Kızılderililer. Çok farklı isimlerle de anılıyorlar. Brezilyada yaşayan bu ilk yerliler “Tupi yerlileri ya da Tupi-Guarani olarak biliniyor. Bunlar dışında; Je, Arawaklar, Caraibalar olarak isimlendirilen halklar yaşamakta. Daha sonra Portekizlilerin bu bölgeye gelmesi ve asimilasyon politikaları, pek çok kültürel değişim ve dönüşümün nedeni oluyor.

  Sömürgecilik döneminde buradaki yerli halk köle olarak çalışmaya zorlanmış ancak ağır yaşam koşullarına dayanamayınca Afrikadan köle olarak çalıştırılmak üzere insanlar getirilmeye başlanmış. Zaman içinde de karma bir ırk oluşmaya başlamış. Portekizliler farklı renkte insanları birleştirmenin daha iyi olacağını düşünmüşler ve böylece çok ırklı (melez) bir kesim oluşmaya başlamış. Şu anda da nüfusun büyük bir çoğunluğu; Portekizliler, Afrikalılar ve melez halklardan oluşuyor. Bunlar dışında pek çok ülkeden göçlerle büyük bir çeşitliliğe sahip oluyor Brezilya. Bir dönem, Avrupa göçleri ile İtalyan ve Almanlar yerleşiyor ama sonrasında buradan ayrılmak zorunda bırakılıyorlar. Tabii hala orada yaşayan bir kesim var.


  alıntı
   


Similar Threads: Brezilyanın Gelenek
Forum Başlık Tarih
Ülkeler Brezilyanın Geleneksel Kıyafetleri 23 Temmuz 2012
Ülkeler Brezilyanın Yönetim Şekli 1 Ağustos 2012
Ülkeler Brezilyanın Yüzölçümü 31 Temmuz 2012
Ülkeler Brezilyanın Yemekleri 31 Temmuz 2012
Ülkeler Brezilyanın Ünlü Yemekleri 31 Temmuz 2012