Bram Stoker Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 8 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bram Stoker Hayatı  Bram Stoker Biyografisi

  Abraham Bram Stoker 8 Kasım 1847 doğumlu İrlandalı yazardır.Bram Stoker, 1847'de Dublin'de dünyaya geldi. Yaşamının ilk yıllarında hiçbir doktorun teşhis edemediği bir nedenden ötürü yatalak hasta idi. Sekiz yıl sonra bir gün ayağa kalktı, yürümeye başladı. Zamanla vücudu gelişti ve Dublin Trinity College'in en çok ödül alan sporcusu oldu.

  Irving'in yanında çalışıp sahne amirliğinden özel sekreterliğe yükseldi ama yazarlığı da bırakmadı. 1897'de Dracula romanını baskıya verdi. (Yayıncılar romanı çok uzun bulduğu için romandan çıkarttığı giriş kısmı Dracula' s Guest ilk basımlarda yer almamıştır. Stokerın ölümünden sonra eşi bu bölümü yayınlamıştır.)

  Bu roman çok tutulunca zaten acemi bir yazar olmayan Stoker, hayatının geri kalanını bir edebiyatçı olarak geçirir, evlenir ve çok sevdiği dostu olan Henry Irvıngin yanından ayrılmaz.Kimilerine göre araları bu kadar iyi değildir; hatta Draculanın dış görünüşünün, hırsının, despotluğunu, kendini beğenmişliğinin de Irvinden geldiğini iddia edenler de vardır.

  Stoker karakter olarak kontrollü, ciddi, kültürlü, yetenekli biridir. Davranışları ve dış görünüşü Victoria çağını temsil eden kibar bir centilmendir. Aynı zamanda maceraprest, heyecanlı ve tutkuludur da.

  1975'te ilk kez yayınlanan Bram Stoker'ın biyografisinde (A Biography of Bram Stoker) Daniel Farson yazarın özel yaşamını, eşiyle olan fırtınalı ilişkilerini açıklar. Bram Stoker 20 Nisan 1912'de frengi'den ölmüştür.

  [​IMG]