Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 2 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Yumurtanın Taze Bayat veya Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır


  Yumurtanın buzdalobına ambalajıyla saklanmasını öneriliyor...

  Sıcaklık ne kadar düşük olursa yumurtanın raf ömrü o kadar uzun olur değerlendirmesinde bulunan Akdemir, yumurtanın daha sağlıklı koşullarda saklanması için alınan kararı destekliyor.

  [​IMG]

  Oda sıcaklığında yumurtanın en çok 1 ayda dayanabildiğini, soğuk hava deposunda ise 4 ayla 6 ay arasında sağlanabileceğini vurgulayan Akdemir şu bilgileri veriyor: Yumurtanın dış kabuğu gözenekli bir yapıya sahip. Yumurta oda sıcaklığında bekledikçe üzerindeki gözenekler genişliyor. Dolayısıyla bu gözeneklerden içeri hastalık yapan mikroorganizma girişi daha kolay oluyor.

  YUMURTAYI YIKAMADAN BUZDOLABINA KOYUN

  Yumurtanın ne suretle olursa olsun kesinlikle yıkanmaması tavsiyesinde bulunan Akdemir şu uyarılarda bulunuyor: Tavuk yumurtlarken yumurtanın kabuğuna dışkı bulaşması kaçınılmazdır. Dolayısıyla yumurtanın kabuğunda insanı hasta edebilen mikroorganizmalar ve bakteriler bulanabilir.

  Yumurtayı dolaba yıkamadan koymak lazım. Yumurtanın dışında koruyucu bir tabaka var. Bu tabaka yıkandığında kayboluyor. Yumurtadaki gözenekler daha da açık hale geliyor.

  Yumurtanın eve getirildikten sonra ambalajından çıkarılarak , buzdolabının yumurtalık için ayrılmış bölümünde değil, ambalajıyla beraber saklanmasının daha doğru olduğunu vurgulayan Akdemir,Yumurtaları buzdolabındaki yumurtalıkta değil de kendi kutusunda muhafaza edilmeli.

  KIRILDIĞINDA SARISI DAĞILIYORSA YUMURTA BOZUKTUR

  Yumurtanın bozuk olduğunu dışarıdan bakarak anlamak çok zor. Ancak bazı ipuçları veriyor. Yumurta bekledikçe tepesindeki boşluk kısmı artıyor. Yumurta su içine konulduğunda yukarı çıkıyorsa o yumurtanın uzun süre rafta beklediği ve bozulduğu anlaşılabiliyor.

  Ayrıca, yumurta kırıldığı zaman sarısı dağılırsa o yumurta da bozuk demektir.

  Tavaya kırıldığı zaman sarısının dağılmaması gerekiyor. Dağılmıyorsa taze olduğunu gösteriyor. Çatlak yumurtalar da tüketilmemeli. Çünkü çatlayan kısımlardan hasta eden bakteriler ve mikroorganizmalar içeri gerebiliyor.
    2. Cevap: Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır

  Teşekkürler editörüm, önemli bilgiler bunlar
    3. Cevap: Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır

  Güzel ve sağlık açısından oldukça önemli bilgiler...teşekkürler...