Bozkurt destanı hangi dönemde oluşmuştur

'Bilgi Rehberi' forumunda misafir. tarafından 1 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bozkurt destanı hangi dönemde ortaya çıkmıştır. Bozkurt destanı ile ilgili bilgi arıyorum.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
    2. Cevap: Bozkurt destanı hangi dönemde oluşmuştur

  Bozkurt Destanı, bilinen en önemli iki Kök-Türk destanından biridir (ötekisi Ergenekon Destanı'dır; ayrıca Ergenekon Destanı'nın, Bozkurt Destanı'nın devamı olması güçlü bir olasılıktır). Bu destan bir bakıma Türkler'in soy kütüğü ve var olma öyküsüdür. Ayrıca, Türk ırkının yeni bir var oluş biçiminde dirilişi de diyebileceğimiz Bozkurt Destanı, Bilge Kagan'ın Orkun Anıtları'ndaki ünlü vasiyetinin ilk sözleri olan "Ben, Tanrı'nın yarattığı Türk Bilge Kagan, Tanrı irâde ettiği için, kaganlık tahtına oturdum." tümcesi ile birlikte düşünülecek olursa, soy ve ırkın nasıl yüceltilmek istenildiğini de anlatmaktadır. Destan, Çin kaynaklarında kayıtlıdır. Bozkurt Destanı'nın iki ayrı söyleniş biçimi vardır. Ama bu iki varyant arasındaki fark azdır ve Çinliler'ce yazıya geçirilirken ad ve sözcüklerin Çince'ye uydurulma gayreti yüzünden ortaya çıkmıştır. Kimi araştırmacılar, Türkler'le ilgili başka bir kurt efsanesini de katarak bu varyant sayısını üçe çıkarsalar da, aslında onların Bozkurt efsanesinin üçüncü söylenişi dedikleri bu destan, Hunlar çağındaki Usun Türkleri'nin bir efsanesidir. Bu efsane, Hunlar ve Kurt adlı bölümde anlatılmıştır. Bozkurt Destanı, Çin'de hüküm sürmüş Chou hanedanının resmi tarihinin 50. bölümünde ve yine Çin hanedanlarından olan Sui sülalesinin resmi tarihinde kayıtlıdır.

  Bozkurt'tan türeyiş efsaneleri, Türk mitolojisinin en ileri ve romantik bölümüdür. Türk mitolojisinde genel olarak tüm millet düşmanlarca yok edilir, geriye yalnızca bir çocuk kalırdı. Türk özelliğini taşıyan birçok efsanede bu motifi bulmak mümkündür. Aşağıda yer verilen Bozkurt Destanı'na göre Türkler, eskiden Batı Denizi adlı bir yerin batısında oturmakta idiler. Efsanedeki Batı Denizi, Aral Gölü olabilir. Batı Denizi'nin Altay Dağları ya da Tanrı Dağları üzerinde bir göl olması da muhtemeldir. Destandaki, geriye kalan tek çocuğun kolları ile bacaklarının kesilerek bir bataklığa atılması da, Türk mitolojisinde önemli bir yer tutar. Bu tür bataklık motifleri, Hun ve Macar efsanelerinde de vardır.


  Umarım İşini Görür..
    3. Cevap: Bozkurt destanı hangi dönemde oluşmuştur

  Ayrıntılı bilgi için tıklayınız..Bozkurt Destanı
    4. Cevap: Bozkurt destanı hangi dönemde oluşmuştur

  İlk önce forumda şöyle bir tur atın...Bulamazsanız yardımcı oluruz...:) Ben söyleyeyim de üstümde kalmasın :)
    5. Cevap: Bozkurt destanı hangi dönemde oluşmuştur

  Yani Pardus diyorsun ki misafir umduğunu değil bulduğunu yer..:f30:
    6. Cevap: Bozkurt destanı hangi dönemde oluşmuştur


  :f30::f30::f30::f30::f30:Evet Galiba Onu Demeye Getiriyo Pardus Abi:f30::)
    7. Cevap: Bozkurt destanı hangi dönemde oluşmuştur

  Ee yanii !! Burda açık büfe hizmet veriyoruz..Bak ağzına layık şeyler bulamazsan aşçılara söyle hazırlasınlar..De mi ama ? :D
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Bozkurt destanı hangi
 1. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  31,071
 2. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,195
 3. SümbüL
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  3,150
 4. Yasemin
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  1,165