Bozdoğan Su Kemeri Tarihçesi ve Özellikleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Meryem tarafından 28 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bozdoğan Su Kemeri


  Günümüzde İstanbul Fatih semtinde bulunan, şehrin su ihtiyacını karşılamak için kurulan Geç Roma, Erken Bizans dönemine ait bir eserdir.

  TARİHÇE
  Bugün İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu tepe ile Fatih Camii’sinin bulunduğu tepe arasında bulunan su kemeri, Roma ve Bizans döneminde inşa edilmiştir. Tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kemerin diğer isimlerinin Hadrianus ve Valens isimleriyle de bilinmesi araştırmacılar tarafından bu dönem aralıklarında inşa edildiğini düşündürür. Bu da Hadrianus dönemi 117- 138 , Valens dönemi 364 – 378 aralıklarına tekabul etmektedir. Su kemeri, İstanbul'un Bizans döneminde farklı zaman aralıklarında istilaya uğraması ile büyük zarar görmüştür. 6. yy.’daki eski İstanbul saraylarının, hamamlarının ve yerebatan sarnıcının suyunu sağlamak için kurulmuş, çevredeki çeşitli bağ ve bahçelerin sulanmasına da yardımcı olmuştur. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed’in şehrin mecvut su ihtiyacını gidermek için kemerin su şebekelerini onartıp ayrıca kemer ilavesi de yaparak bu sorunu çözmüştür. Ayrıca bir çok padişahta mecvut su kemerini korumak için onarımlarına devam ettiği de bilinir. Bu sayede günümüze kısmen de olsa kalabilmiş olan su kemerinin 1 km.’den uzun olduğu bilinir

  SU KEMERİNİN MİMARİ ÖZELLİKLERİ
  1 km.’den uzun olan ve 971 m. uzunluğunda olan kemerin denizden yüksekliği 63.5 metre ve zemin yüksekliği ortalama 28 metredir. Bugün su kemerinin büyük bir kısmı yok olmuştur. Sadece Atatürk Bulvarı üzerindeki bölüm sağlam kalmıştır.