Boyun ve Ense Ağrıları Neden Olur?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 22 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


  1. Boyun ve Ense Ağrıları Niçin Olur?    Birçok insanın sıkıntılarından biridir boyun ve ense ağrıları boyun ve ensede olan bu ağrıların nedenleri hakkında merak ettikelrimizi aşağıdaki kısa yazımızda öğreneceğiz hep birlikte.

    Boyun ve ense ağrılarına en çok neden olan sebep boyun fıtığıdır. Muayene ve anamnez (sorgulama) yapıldıktan sonra boyun grafisi çekilerek grafi ile ilgili bulgular varsa boyun MR ı yapılabilinir.

    Boyun ağrısı ile birlikte kollarda hissizlik, güçsüzlük, parmaklarda uyuşma, baş ve ense ağrısı, göğüs ağrısı, görmede bulanıklık, denge bozukluğu, kulak çınlaması gibi belirtiler olabilir.Bunların pek çoğunun nedeni boyun bölgesindeki sinir köklerinin ve Sempatik Sinirlerin zedelenmesidir.

    Boyun bölgesindeki pek çok rahatsızlık boyun ağrısından başka omuzlar, baş, göğüs, sırt, kollar hatta bazen bacaklarda da belirtilere neden olabilir. Bazen boyun ağrısı ikinci planda kalıp diğer belirtiler öne çıkabilir. Baş dönmeleri, göz kararmalarının olması tansiyon düşmesi veya kansızlıktan kaynaklanıyor gibi yorumlanabilir veya göğüs ve sol kol ağrısı olan bir kişi kalbi ile ilgili bir rahatsızlığı olduğunu düşünebilir.