Boyun düzleşmesi nedir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Elfida tarafından 29 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Boyun normalde c harfi şeklinde bir kemikler dizilimidir.Ama boynumuz çok fazla gerildiği zaman örneğin uzun süre stres altında kalırsak, uzun süre üzüntüler çekersek boynumuzda kaslar gerilir ve bu c harfi şeklindeki boyun neredeyse bir sopa gibi dümdüz olur.Buna Boyun Düzleşmesi denir.

  Boynu besleyen dört tane damar vardır.İkisi önde elimizle hissettğimiz şah damarı,iki tane de arkadan çıkan.C harfi şeklinde olan boyun düzleştiği zaman arkadan giden damarlar gerilir ve beyine yeterince kan gönderemez. Bu damarlar beyne yeterince kan gönderemeyince, beynin ilk tepkisi baş ağrısı, baş dönmesi alınganlıkta artış, unutkanlık şeklinde ortaya çıkar. Daha da ilerleyen durumlarda gün boyu yorgunluk, halsizlik gece uyunsa bile hiç uyumamış gibi kalkma gibi şikayetler ortaya çıkar.Bunlar Boyun Düzleşmesinin tipik belirtileridir.

  Boyun düzleşmesinin tipik belirtileri
  Baş ağrısı
  Baş dönmesi
  Unutkanlık
  Alınganlık
  Gün boyu yorugunluk halsizlik
  Uyumuş olmasına rağmen hiç uyumamış gibi hissetme

  Eğer boyun düzleşmesi tedavi edilmezse buna kulak çınlaması ve dengesizlik de eklenir ki bunların tedavisi oldukça güçtür.

  Eğer başağrınız, baş dönmeniz, unutkanlığınız var ise vakit geçirmeden baoyun MR I çektirip boyununuzda ne olduğunu tespit ettirip, bununla ilgili bir uzmana başvurmanız gerekir.