Boyun Damar Tıkanıklığı Belirtileri

'Ders notları' forumunda Masal tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Boyun damar tıkanıklığı belirtileri nedir?

  eyin damar hastalıkları çok yaygın olmasına rağmen halk arasında en az bilinen hastalık gruplarındandır. Beyin damarların tıkanmasına bağlı gelişen inme dünyada ölüm nedenlerin arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Ayrıca dünyada sakatlığa neden olan hastalıların arasında birinci sıradadır.

  Ortalama olarak, ABDde her 53 saniyede bir kişi inme geçirmekte ve her 3.3 dakikada inme nedeniyle bir kişi ölmektedir.
  Klinik belirtiler

  Tıkanıklığın yerine, ani ya da yavaş olmasına ve bağlantı ve kollaterallerin yeterli olup olmamasına göre değişebilir. Tıkanıklığın yıllar içinde yavaş olarak ilerlediği hastalarda, karotis ya da vertebral damarların biri hatta birkaçının tıkanması hastada ciddi şikayet yaratmayabilir. Çünkü vücut, Willis poligonundaki bağlantılarını gittikçe genişleterek sağlam damarların tıkalı damarın kanlandırdığı bölgeyi de beslemesini sağlar. Ne var ki Willis poligonundaki bağlantılar bazı insanlarda doğuştan yetersiz olabilir. Böyle kişilerde yavaş ilerleyen tıkanıklıklar bile problem yaratabilir.

  Hızlı gelişen tıkanıklıklarda ise vücudun bağlantı ve kollateralleri geliştirecek zamanı olmadığından beyinde kaçınılmaz olarak kansızlık (iskemi) gelişir. Bu iskeminin yeri ve şiddetine göre hastada çeşitli klinik bulgular gelişir.
  Risk Faktörleri
  İnme tedavisinde amaç mevcut hasarın ilerlemesini ve/veya tekrarlamasını engellemektir. Bu tedavinin önemli bir parçası alta yatan risk faktörleri tanımak ve bu riskleri ortadan kaldırmaktır. Önemli risk faktörleri:

  1. Hipertansiyon: Yüksek tansiyon en önemli risk faktörüdür. Yüksek tansiyonlu bir hasta tedavi edilmeli ve tansiyonu 140/90 mmHg altında tutulmalıdır.

  2.Sigara: Sigara içenlerde inme riski iki kat daha yüksektir.

  3.Kilo: Obez hastalarda tansiyon ve kan kolesterol düzeyi daha yüksektir ve herikisi de beyine giden boyun damarların daralmasına neden olmaktadır.

  4.Kan kolesterol düzeyi: Yüksek kan kolesterol düzeyi inme riskini artırmaktadır. Hedef kan kolesterol düzeyi 200 altında olmalıdır.

  Doktor kontrolünde olmanız ve onun önerdiği şeklinde yaşam stilinizi değiştirmeniz inme geçirme riskinizi 10 kata kadar azaltmaktadır.