Bowlingi Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 28 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bowlingi Kim Buldu

  Bowlingi Kim İcat Etti

  Bowlingin bulunuşu taş devrine kadar uzanıyor aslında. Flinders Petrie, bir İngiliz antropolog eski zamanlarda bu oyuna dair kanıtlar bulmuştur. Flinders Petrie, arkeologlardan oluşan bir ekip ile birlikte, 1930 yılında Mısırda yaptığı çalışmalarda bowlinge benzer bir oyunun oynandığına dair kanıtlar bulmuştur.

  Küçük bir çocuğun mezarından çıkarılan ilkel objeler arasında bulunanlar bowling icat edenlerin Mısırlılar olduğuna işaret eden ilk bulgular olarak tarihe geçmiştir. Fakat, zaman içerisinde bowling sporuna benzer oyunlara ait başka yerlerde de kalıtlar bulunmaya devam etmiştir. Bu keşifler bowling i Mısırlıların bulduğu varsayımında tartışmalara yol açmıştır.

  Bowlingin icadı ile ilgili diğer olası iddialardan bir tanesi William Pehle adında bir Alman tarihçi tarafından ortaya atılmıştır. William Pehle oyunun bulunuş tarihinin MS 300 lerde olduğunu ve oyunun mucidinin Almanlar olduğunu iddia etmektedir. Bowling oyununun dini törenlerde kişinin günahları varsa onları belirlemek için kullanıldığını belirtmiştir. William Pehleye göre Alman rahipler Bowlingi insanların inançlarını test etmek için bir yol olarak kullanmışlardır.

  Başka bir olası iddia da İngilizlerce ortaya atılmıştır. Onlar da bowling i icat edenlerin kendileri olduğunu savunmuşlar oyunun ilk olarak 1100 lü yıllarda oynandığını belirtmektedirler. İngilterede oyuna ait, dokuz iğne, skittles ve yarım kase olmak üzere bir birkaç isim ortaya atılmıştır. Bu oyunun İngilizler arasında oldukça popüler bir oyun olduğu belirtilmiştir. Kral III. Edward, 1366 yılında oyun hakkında bir bildiri yayınladığına dair kayıtlar bulunmaktadır. Bu bildiri, Bowling in askerler için oldukça oyalayıcı olduğunu ve oyuna yasak koyduğu ile ilgilidir.

  17. yüzyılda Amerikaya göç edenler oyunun bir çok versiyonunu türetmişler ve Amerikanın en popüler oyunlarından bir tanesi olmasını sağlamışlardır.

  alıntı